Ten je obviněný ze zneužití pravomoci veřejného činitele, protože údajně posílal podřízené ve službě pracovat do bytu své přítelkyně. Případ začal vloni v prosinci, kdy o prověření svého velitele požádali dopisem Lupačovi podřízení.

„Vedoucí opakovaně požadoval po policistech práce na bytu přítelkyně za příslibu pozdějšího zvýhodnění. A to v době výkonu služby i jejich osobního volna. Podřízení toto plnili s obavami,“ četl obžalobu státní zástupce Jan Megela. K poškozeným se přidalo i ministerstvo vnitra či Policie ČR, která po obžalovaném požaduje uhradit mzdové náklady ve výši přibližně deseti tisíc korun.

„Nic jsem nespáchal, je to výmysl. Pomoc si organizovala má přítelkyně. Sám nevím, kdo všechno jí pomáhal. Se všemi policisty se zná mnohem déle než já. Nařčení jsou lživá,“ přednesla výpověď nepřítomného Lupače soudkyně Milena Drobečková.

Lupač ve výpovědi také osočil svého tehdejšího zástupce, že se mu tímto mstí za své sesazení a za to, že chtěl řešit jeho údajný intimní vztah s jednou z podřízených.

„Velitel Lupač je mstivý a zákeřný člověk. Věděli jsme, co dokáže, když mu někdo odmítne vyhovět. Na byt jsme chodili pracovat ze strachu,“ vypovídali včera jako jeden muž vyslýchaní policisté. Kdo z nich vloni inicioval sepsání žádosti o prošetření, už si prý nepamatují. Všichni ale vyloučili, že by je o pomoc při pracích požádala přítelkyně velitele. Většinou také uváděli, že Lupače žádali o přeložení, čímž chtěli řešit své spory s ním.

Všichni se rovněž vyjadřovali k tehdejším vztahům na stanici, které označovali za velmi napjaté, a to právě z důvodu chování Stanislava Lupače.

Několik svědků svůj strach vysvětlovalo příhodou jednoho z nich. „Po kolegovi chtěl, aby ukončil paragraf a šel do práce. Když mu nevyhověl, pomstil se mu službami bez příplatků. Když mi pak řekl, abych šel pracovat ve službě na byt jeho přítelkyně, raději jsem mu vyhověl,“ řekl jeden ze svědků. Ten si na velitele ještě přisadil.

„Nejprve jsem pomoc odmítl. Řekl mi, ať si uvědomím, kdo je tady velitel a jdu. Nakonec jsem mu vyhověl, přestože jsem měl po noční směně. Splácím hypotéku a příplatky jsou pro mě důležitou částí příjmu,“ dodal.

Včera vypovídalo před soudem celkem šest policistů. Všichni údajně na opravách zmíněného bytu pracovali. Obžalovaný ve své výpovědi reagoval tím, že pracoval v bytě on a o tom, že by tam byli i další policisté, vůbec neví.

Kromě Lupače se včera k soudu nedostavila ani jeho přítelkyně. Na výpovědích obou ale obhájce Milan Šele trvá. Šele nesouhlasil ani s tím, aby se výpovědi zbývajících policistů jen četli. Proto bylo jednání odročeno na konec srpna.

Stanislav Lupač je od loňského prosince zproštěn služby. To se stalo ihned poté, co okresní velitel obdržel žádost dubňanských policistů o přešetření chování jejich velitele. Ten se se svými podřízenými nemůže ani stýkat.