„Proboha, kde mám tady v tom svém nepořádku najít teď doklady? A co teprve v tom kufru plném harampádí objevit rychle lékárničku, tažné lano a sadu náhradních žárovek?“ ptal se sám sebe poněkud vyjevený řidič rezavějícího Favoritu, kterého muži v uniformách odstavili kvůli nesvítícímu světlu na výjezdu z Vracova. A nebyl sám. Stovky řidiček a řidičů zkontrolovaly ve středu na předem určených sedmnácti stanovištích od Blatnice až po Strážovice policejní hlídky.

Avízo, které dostávaly nejen od posádky vrtulníku, létajícího po celém úseku jedné z nejnebezpeč­nějších silnic na okrese, silnice I/54, bylo nesmlouvavé. Rychlost, nebezpečné předjíždění, přejíždění přes plnou čáru či pátraní po hledaných osobách mělo ve středu mezi devátou a šestnáctou hodinou na mušce celkem osmadvacet mužů zákona.

„Vrtulníkem jsme sledovali zejména úseky v kopcích u Strážovic, Archlebova či Silničné, kde dochází velmi často k dopravním přestupkům a nebezpečné jízdě,“ konstatoval František Vaďura z dopravního inspektorátu v Hodoníně. Podle něho bylo nasazení policejního vrtulníku do preventivní akce dopravních policistů více než dobré. Policisté jím vlastně zabili dvě mouchy jednou ranou.

„I když jeho nasazení stálo desítky tisíc korun, splnilo účel. Už k poledni jsme díky němu odhalili zhruba šedesát dopravních přestupků. Bylo mezi nimi předjíždění v zakázaných místech, nepřiměřená rychlost, nerespektování plné čáry, nebezpečné objíždění,“ poukázal Vaďura, který akci koordinoval přímo z jeho paluby. Navíc prý vrtulník využili i v rámci cvičných letových hodin pilotů.

Kolem poledne si řidiči mohli na chvilku vydechnout. Vrtulník po dvou hodinách v provozu odletěl do Brna natankovat a policisté na oběd.

Tříčlenná policejní hlídka ve Vlkoši si s tím ale hlavu nelámala. Dalekohled a vysílačka postačí na hříšníky za volantem bohatě také.

„Teď mi zrovna vyhořela v autě elektrika, od rána lítám jako blázen a už jsem měl být dávno v Hodoníně na jednání,“ zahalekal nešťastně pětatřicetiletý řidič Mitsubishi na otázku, proč mu nesvítí žádné světlo? Nakonec po bližším ohledání policisté zjistili, že závad na autě je zhruba za pět a půl tisíce.

„Budeme to dnes řešit pětisetkorunovou pokutou na místě a domluvou s tím, že si pan řidič napříště do auta přibere také zelenou kartu, na vozíku bude mít stejné gumy a pořídí náhradní sadu žárovek,“ usmíval se policista.

„Ještě že tak,“ oddechl si podnikatel a vyrazil směrem k další hlídce, která jej možná zastavila jen o pouhých pár kilometrů dál ve Vracově.