Při srážce, kterou způsobil škodu patnáct tisíc korun, se lehce zranil. Muž na jízdním kole kvůli silné opilosti nezvládl řízení a v mírném klesání vjel do protisměru, kde narazil do stojícího auta. Nakonec skončil v nemocnici.

S příchodem teplých měsíců se policisté na kolaře zaměří. Důvod? Právě chování na silnici jaké předvedl muž při řízení kola ve Vnorovech. Případů, kdy cyklisté ohrožují provoz, chybí jim povinná výbava a porušují pravidla na silnicích, je navíc daleko více.

„Kontroly budou zejména v době snížené viditelnosti. Kontrolovat se bude vybavenost kol, zda cyklisté dodržují dopravní předpisy a jestli před jízdou nepili alkohol,“ uvedl policejní mluvčí Petr Zámečník.

Zpočátku se od mužů v uniformách dá očekávat mírná tolerance a řešení domluvou. Postupem času ale budou nekompromisní. Pokuta se může vyšplhat až na dva tisíce korun.

1. Jízdní kola musí být vybavena:
a) dvěma na sobě nezávislými účinnými brzdami
b) volné konce trubky řídítek musí být spolehlivě zaslepeny
c) zakončení ovládacích páček brzd a volné konce řídítek musí být obaleny vhodným materiálem
d) matice nábojů kol musí být uzavřené
e) zadní odrazkou červené barvy
f) přední odrazkou bílé
g) odrazkami oranžové barvy na obou stranách šlapátek
h) na paprscích předního nebo zadního kola nebo obou kol nejméně jednou odrazkou oranžové barvy

2. Jízdní kola pro jízdu za snížené viditelnosti musí být vybavena:

a) světlometem svítícím dopředu bílým světlem; je-li vozovka dostatečně osvětlena, může být světlomet nahrazen svítilnou bílé barvy s přerušovaným světlem,
b) zadní svítilnou červené barvy

3. Je-li jízdní kolo vybaveno sedadlem pro dopravu dítěte, musí být toto sedadlo pevně připevněno a opatřeno pevnými podpěrami pro nohy dítěte.