Statistika počtu policistů v kraji by potěšila asi jen zločince. Na jižní Moravě je o deset procent policistů méně, než by mělo být. V jednotlivých okresních ředitelstvích jich dohromady chybí bezmála tři stovky. Nejhorší je situace v Brně, naopak nejlépe je na tom policie v Hodoníně.
„V Brně aktuálně chybí dvě stě policistů, kteří mají sloužit v ulicích. Sto třicet nastoupí až za několik měsíců, protože se zatím ještě zaučují ve škole. Sedmdesát dalších ale stále hledáme,“ řekl brněnský policejní ředitel Jaroslav Vaněk. Méně lidí u policie znamená jediné. Přesčasy, více hodin v terénu a častější služby.
„Policisté mohou být více unavení a někdy reagovat podrážděně. Větší zátěž může ovlivnit jejich práci,“ tvrdí psychiatr Josef Kovářík. Od ledna posílily policejní ředitelství v příhraničí desítky lidí z cizinecké a pohraniční policie. Ti totiž kvůli vstupu České republiky do schengenského prostoru odešli z hranic.
Příhraniční regiony Hodonínsko, Břeclavsko a Znojemsko tak stavy policistů tolik netrápí. V Hodoníně je dokonce policistů přesně podle tabulek. „Posílili nás lidé z cizinecké policie. Mělo původně přijít třiapadesát lidí, ale nakonec jich bylo jen devětadvacet,“ uvedl vedoucí kanceláře břeclavského policejního ředitele Milan Janůvka.
Policie se snaží získávat nové lidi dlouhodobě. Akce „Hledám parťáka“ ale zatím nedokázala přilákat tolik uchazečů. Zájem sice mezi mladými lidmi je, ne každý uchazeč ovšem projde náročnými psychologickými a hlavně fyzickými testy. „Přijímacím řízením neprojde na sedmdesát procent lidí. Nejvíce uchazečů nesplňuje zdravotní způsobilost, další část odpadá na psychotestech,“ řekl brněnský policejní ředitel.
Opakovat zkoušky ovšem lze i několikrát. Fyzické testy se zatím nedaří zvládat ženám. Platí pro ně stejná kritéria jako pro muže, a proto je jich mezi policisty v kraji necelá třetina. Jedním z hlavních důvodů nedostatku mužů a žen v uniformách v kraji jsou i odchody starších policistů do civilu. Ten se už pomalu zastavuje.
„Od poloviny loňského roku k policii nastoupilo více lidí, než jich odešlo,“ uvedl David Kubalák z policejního prezidia. V souvislosti s náborovou kampaní se policie zaměřuje i na přijímací zkoušky. Zřejmě se sníží požadavky na fyzickou kondici. Bývalý ministr vnitra František Bublan proti tomu nemá námitky.
„Nastavila se příliš přísná pravidla pro přijímání lidí. Třeba u kriminálky nebo jiných činností skutečně nepotřebujeme vrcholové sportovce, ale spíše mozky,“ upozornil Bublan.