Hodonínský zastupitel a poslanec za KDU-ČSL Libor Ambrozek už letos do parlamentních voleb nepůjde. Po čtyřech volebních obdobích mu jeho kandidatura neprošla doma. Musí prý konečně dostavět dům v Kyjově. Přesto může být s kandidátkou lidovců spokojený. Jeho stranický kolega, bývalý hodonínský starosta Jiří Koliba, má vysoké šance v předčasných podzimních parlamentních volbách uspět. Na krajské kandidátce má totiž skvělou výchozí pozici.

„Být stranickou dvojkou považuji za výzvu, která se v životě neodmítá,“ soudí Koliba, jež momentálně zastává pozici náměstka na ministerstvu pro místní rozvoj. Co by chtěl prosadit za Hodonínsko v parlamentu konkrétně on sám, je především zlepšení Integrovaného dopravního systému.

„Hodonínsko je také zatíženo vysokou nezaměstnaností a nízkou úrovní mezd. Je ale třeba, aby stát rozlišoval mezi těmi, kteří pracovat chtějí a nemohou a těmi, kteří nepracovat mají jako svůj životní program,“ poukázal muž, jenž parlament považuje za kolos, v němž toho jednotlivec sám příliš nezmůže.

Velkou šanci dostat se po říjnových volbách, jejichž termín teprve vyhlásí prezident, má i někdejší stínový ministr školství za ODS Walter Bartoš ze Strážnice. Doktor filozofie a pedagog, který je v parlamentu od roku 1998, považuje za svůj největší úspěch prosadit do českého vysokého školství Boloňský model. Zákon o strukturování vysokoškolského studia na bakalářské, magisterské a doktorandské, stejně jako je tomu v celé Evropě, předkládal už v roce 2001.

„Kandiduji proto, že bych rád ještě prosadil ve sněmovně rovný přístup ke vzdělání,“ vysvětluje čtyřka na krajské kandidátce za ODS Walter Bartoš. Toho prý trápí, že sociálně slabší nemají mnohdy možnost studovat vysokou školu. Do parlamentu šel, jak řekl, kdysi s velkými ideály. Dnes považuje za obrovský úspěch, posunou–li se věci alespoň o milimetr. „V našem parlamentu je skutečně těžké něco prosadit,“ posteskl si poslanec ze Strážnice, který by se do něj i přesto rád dostal ještě jednou.

To hodonínská místostarostka Zuzana Domesová za ČSSD, která usedla do uvolněné poslanecké lavice teprve před pár měsíci, má ve věci jasno. O kandidaturu do parlamentu už zájem nemá. Jak říká, chce se věnovat spíše politice komunální a důvody, pro které se v dolní komoře už objevovat nechce, jsou pro ni spíše osobní.

„Také mám problém s některými lidmi ve straně. Nikdy jsem do sněmovny nechtěla,“ podotkla ještě Domesová.
Za Hodonínsko tak za ČSSD kandiduje Ivan Ohlídal, který svou pozici upřesnit před sobotním nominačním sjezdem nechtěl. „Za svůj prvořadý úkol, pokud ve volbách uspěji, považuji řešení rychlostní komunikace R 55,“ slíbil současný poslanec.

Komunisté mají své želízko v ohni v Kyjově. Osmačtyřicetiletý učitel Ivo Pojezný je na jejich kandidátce pátý. „V případě svého zvolení bych svou profesi opustil. Za jižní Moravu ale kandidují Topolánek a Sobotka,“ posoudil muž, který si vedle zvučných jmen jako neznámý politik nedává velkou naději.