Když se sedmapadesátiletý Jiří Jeřábek z Hodonína vydal před zhruba třemi týdny na procházku naučnou stezkou stromů na Nesytu, kterých tam ještě donedávna stálo rovných sto pět, nestačil se prý divit. A nebyl sám.

„Ve zhruba šestisetmetrovém úseku kilometrové aleje, kterou město vysazovalo na podzim roku 2006, leží teď stromek vedle stromku na zemi. Od odlehčovacího kanálu až po takzvaný starý závod,“ popsal Jeřábek. Ten se teď dotazuje vedení města, kdo a proč nechal čtyřiapadesát dvou až třímetrových stromků tak najednou vytahat i s kořeny?

„Divím se, že město s takovou parádou alej před pár lety vysadilo a nyní ji likviduje. Těšil jsem se, že za třicet let to bude něco úžasného, až budou stromy vzrostlé,“ podivuje se nad pro něj nesmyslným rozhodnutím. Výsadbu stromů, které město přišly zhruba na půl milionu korun, považoval totiž za velmi dobrý krok z jeho strany. Jak znepokojený muž naznačil, mezi lidmi se prý proslýchá, že stromořadí mělo údajně vadit soukromému majiteli pozemků, v jejichž blízkosti alej stojí.

„V tuto chvíli to vnímáme jako problém města. To alej totiž vysadilo vlastní chybou na soukromých pozemcích Lukáše Fencla a částečně také na jeho hranici,“ popsal jádro problému ze svého pohledu otec vlastníka pozemků Jan Fencl.

Podle bývalého ministra zemědělství nechalo město stromy vytahané i s kořenovým balem z nepochopitelných důvodů do dnešního dne ležet na zemi vedle komunikace. „Nechápu, proč je tedy někam nepřesadí?“ ptá se vedení Hodonína Fencl.

To, že polovina kilometrové aleje topolů, magnolií, vrb, bříz, javorů a dalších druhů stromů leží bez zájmu přímo na místě už zhruba tři týdny, ale popírá Jiří Štukavec z odboru údržby a investic hodonínské radnice. „Stromy byly ze země vyzvednuty šetrně i s kořeny speciálním školkařským strojem před dvanácti dny,“ uvedl Štukavec.

Jak šéf odboru ujistil, stromy újmu nepocítí. Jejich kořenový bal je zabezpečený proti rozpadnutí speciálním pletivem.

„Navíc je celý zabalený v jutovém obalu. Vyzvednuté stromy také pravidelně zaléváme,“ zdůraznil. Podle Jiřího Štukavce budou stromy opět vysazeny v této lokalitě. A to jen o několik stovek metrů dál.

„Termín výsadby je naplánován do konce dubna,“ dodal ještě. K otázce, proč k této situaci vůbec došlo, se ale Štukavec vyjádřit nechtěl.
Že je celé nedorozumění ohledně vyjasnění konkrétních majetkových vztahů na Nesytu několik let staré, potvrdila starostka Hodonína Milana Grauová.

„Je pravdou, že když město stromy na Nesytu vysazovalo, neinformovalo o tom vlastníka pozemku pana Fencla. Ten se teď obával, že až budou vzrostlé, mohly by komplikovat jeho hospodaření,“ vysvětlila podstatu sporu starostka Hodonína.

„Stromy přesadíme o kus dál. Nijak tím určitě neutrpí,“ soudí starostka Grauová.