Poprvé se setkali před šestnácti lety, když vstoupil Lukasz Karpinski do řádu piaristů. Jejich cesty se však protnuly i později v Krakově či Varšavě. Ještě týden před tragickou událostí ve Smolensku poslal páter Jozef Joniec spolubratru pozvánku na další ročník sportovních a kulturních soutěží pro děti střední Evropy Parafiádu, kterou každoročně pořádal. Letos se na ní nesetkají. Místo toho se nejspíš příští čtvrtek vydá strážnický farář na jeho pohřeb. Jozef Joniec byl totiž jedním z šestadevadesáti cestujících, kteří tragicky zahynuli na palubě vládního speciálu Polské republiky u ruského Smolenska.

„Vídali jsme se od roku 1994. Setkával jsem se s ním při různých akcích. V letech dva tisíce pět až dva tisíce šest, kdy jsem dodělával doktorát, jsem bydlel ve varšavské komunitě, kde bydlel i otec Jozef. Takže jsme byli v kontaktu,“ vzpomíná Lukasz Karpinski, pro kterého je tragické úmrtí jeho spolubratra velkou ztrátou. „Byl to velice obětavý člověk, který dělal hodně dobrých věcí. Opravdu nám jako piaristům, i lidem, kteří ho znali, bude chybět,“ stýská si farář.

Nelehké chvíle teď zažívá také strážnický kaplan Jacek Nowakowski, který se s Joniecem navštěvoval. „Je pro mě opravdu těžké něco říct, protože jsme se s otcem Jozefem velmi dobře znali. Nemohu se smířit s tím, co se stalo. Mohu říct jen to, že pro mě byl ideálem piaristy, nic víc. Je mi velice líto, jak vše dopadlo,“ odkryl své pocity kaplan.

Strážnická farnost uctila všechny zesnulé, kteří při sobotní tragické události zahynuli, ještě ten den bohoslužbou. Lukasz Karpinski poprosil přítomné, jestli by mohl pronést jednu z modliteb v polštině. „Byl to jen takový okamžik, kdy jsem cítil, že to tak chci vyjádřit,“ říká. V chrámu nanebevzetí Panny Marie, visí od soboty polská vlajka, stejně jako na tamní faře. „Vlajku jsme ani neměli, aby mohla zavlát, v sobotu ji ještě šily místní ženy,“ popsala místostarostka Strážnice Renata Smutná.

Ve Strážnici se schází komunita polských řeholníků. Karpinski má ještě dva spolubratry piaristy. Když se společně sejdou, sobotní události probírají.

„Dnes je pro nás otázkou, kdo a kdy pojede na pohřeb spolubratra Joniece do Varšavy. Pojedeme alespoň jeden, nebo dva. Je ale možné, že pojedeme všichni,“ říká farář. „Dozvěděli jsme se, že pohřeb bude příští čtvrtek ve Varšavě, takže ještě uvidíme. Určitě na něm ale někdo od nás bude,“ vzkazuje.

Přestože je na víkend naplánována oslava výročí čtyřiceti let místního souboru Žerotín, jehož členové se do Strážnice sjedou z celé republiky, státní smutek, naplánovaný na nadcházející víkend zasáhne i město folkloru. „Určitě necháme vlajku svěšenou na půl žerdi. Vzpomínku za zesnulé připomene siréna,“ upřesnila místostarostka.