„Nemůžeme rozlišovat mezi bezproblémovými a těžko přizpůsobivými. Kdo nemá problémy, tak nás nepotřebuje. My pomáháme všem, včetně lidí,kteří byli trestně stíháni,“ řekla koordinátorka společenství Hana Vašková.

Největší starosti mají podle ní v současné době se zajišťováním bydlení pro Romy. Mnoho rodin přišlo o střechu nad hlavou kvůli svým dluhům. Sehnat byt je téměř nemožné i pro mladé manžele.

„Mladé rodiny, které se chtějí osamostatnit, mívají se získáním bytu velké problémy od chvíle, kdy se jeho majitel dozví, že jsou Romové,“ tvrdí Vašková.
Rodina, která se ocitne třeba vlastní vinou na ulici, může přijít o děti. Proto se společenství snaží sehnat jí bydlení za každou cenu. „Ubytováváme lidi až v Břeclavi nebo ve Zlíně,“ dodává Vašková, podle které zhoršuje situaci snížení sociálních dávek a nájemní smlouvy na dobu určitou.

Romští terénní pracovníci se denně setkávají s neúspěchy. „Když se nám něco podaří vyřešit, tak nás to opravdu motivuje do další práce. Ale úspěch se dostaví tak čtyřikrát za rok,“ řekla Jana Balgová. Potěšilo ji, když se romské rodiny z Hodonína loni na podzim poskládaly na lidi postižené povodní na Jesenicku.

Radost má třeba také z prvňáčka, který díky její snaze dělá pokroky ve škole. „Pokud se učiteli zdá, že dítě školu nezvládá, tak po dohodě s rodinou i školou sedíme ve vyučování a sledujeme, jak je na tom. Chceme zabránit tomu, aby dítě zbytečně skončilo ve zvláštní škole,“ vysvětlila Balgová.
Její kolega Igor Zima se účastní kurzu sociálně právního vzdělávání akreditovaného ministerstvem práce. „Naše organizace je partnerem několika evropských projektů. Bez akreditace a odborně vzdělaných lidí bychom to dělat nemohli,“ uvedla Vašková.

Letos chtějí z evropských peněz vybudovat v Hodoníně pracovně rehabilitační dílnu. Ta jim pomůže zaměstnat několik lidí a zároveň udržet tradiční řemesla.