Radnice zná i cenu oprav. „Celkové náklady budou čtyřiasedmdesát tisíc, dotace by mohla pokrýt devětapadesát tisíc. Pomník je dnes již v havarijním stavu, opravená byla jen jména padlých, " řekla starostka.

Boje o Moravský Písek začaly osmnáctého dubna 1945. „Němci měli dva tanky a obrněný vůz, Rumuni jen pěchotní zbraně. Bojovalo se o kolonii mezi Bzencem a Moravským Pískem, kde bylo nádraží a cukrovar. Kolonii dobyli Rumuni třiadvacátého dubna," popisuje Josef Holas z Moravského Písku, který se zabývá dějinami obce.

Němci však hned třiadvacátého podnikli úspěšný protiútok na budovu cukrovaru. Tam se dostali podzemními šachtami. „O dva dny později je v dopoledních hodinách Rumuni už nadobro vytlačili. V pět hodin večer pak obsadili i Moravský Písek. Němci kladli odpor, Rumuni se museli vypořádat s kulometčíkem ve věži kostela," doplnil Holas.

Při bojích zemřelo dvanáct Němců a dvanáct Rumunů. Počet padlých může být podle pamětníků větší. Pomník postavili místní hned po válce z náhrobního kamene ze zrušeného hřbitova. Je na něm dvanáct rumunských jmen. Vojáci zde leželi až do roku 1952.