„Projekt venkovních učeben Archimedes představuje revoluci ve výuce přírodních věd na základních školách. Žáci zde budou mít k dispozici moderní vědecké pomůcky českých výrobců v čele s webovou platformou umožňující vzájemné propojení těchto učeben po celém světě. Stavba je vyrobená z udržitelných materiálů a je energeticky plně soběstačná. Podle potřeby ji lze variabilně proměnit z klasické třídy na auditorium, letní kino či komunitní prostor. V současnosti se jedná o jediné obdobné řešení na trhu. Město Hodonín bylo vybráno proto, že se stalo svědkem ničivé síly přírodních živlů," sdělila Petra Tomanová, která má na starosti propagaci projektu.

Jak doplnila, unikátní záměr budování celoročních venkovních učeben zaměřených na přírodní vědy Archimedes vznikl v České republice a jeho autorem je Antonín Koplík. Hodonínská učebna je pilotní stavbou, první ze čtyřiceti učeben tohoto typu, které by měly do konce roku vyrůst po celém světě. Kromě České republiky budou takové třídy fungovat na Slovensku, Novém Zélandu, ve Finsku, Spojených Státech, v Maroku a mnoha dalších zemích. „Naším cílem je vytvořit mezinárodní síť učeben, které umožní moderní výuku přírodních věd ve venkovním prostředí. Všechny učebny budou propojené prostřednictvím webové platfomy a díky tomu budou moci žáci a učitelé z celého světa spolupracovat na společných projektech a vzájemně sdílet zkušenosti a výsledky svých bádání,“ vysvětlil myšlenku autor projektu Antonín Koplík.

Právě vzájemné propojení učeben je velkým lákadlem. Žáci si budou moci vybrat z digitální knihovny přírodovědecký projekt a ke spolupráci pozvat další školy. Následně se pak budou moci propojit a vzájemně porovnat své výsledky. Po celém světě je připravená síť více než šedesáti spolupracovníků, kteří žákům zprostředkují tematické online vstupy přímo z míst, kterých se výuka dotýká. „Stavba je typizovaná a plně certifikovaná, což umožní zjednodušení stavebního řízení. Celá budova včetně vybavení je navíc dodávána ve dvou přepravních kontejnerech, což usnadňuje její stavbu i v odlehlých lokalitách. V současnosti se jedná o jedinou celoroční venkovní odbornou učebnu na trhu s takovýmto vybavením," upřesnila Tomanová.

Poptávka podle autora projektu přichází z celého světa, zájem projevují i instituce v rozvojových zemích. „Učebna Archimedes dělá z Hodonína průkopníka technologií pro chytrá města v tuzemsku. Máme ambice podpořit rozšíření této unikátní učebny také do USA, Indie, Kolumbie, Maroka a dalších teritorií. Tak jak my v CzechTrade propojujeme firmy po celém světě, bude učebna Archimedes propojovat studenty napříč kontinenty,“ sdělil Radomil Doležal, generální ředitel CzechTrade.

Důležitým aspektem projektu je jeho udržitelnost. Jako hlavní stavební materiál je použito dřevo v kombinaci s patentovaným materiálem PackWall vyrobeným z recyklovaných obalů Tetra Pak. Plná uzavíratelnost prostoru spolu s vytápěním a klimatizací umožňuje jeho celoroční využití. Fotovoltaické panely a větrné elektrárny pak zajišťují energetickou soběstačnost budovy. Zpracování bioodpadu je pak řešeno speciálními kompostéry s kalifornskými žížalami.

Základní vybavení tvoří stejně jako v běžných učebnách kombinovaná tabule s projektorem a plátnem. Součástí je i dotyková interaktivní TV umožňující celotřídní online komunikaci, hydrometeorologická stanice, budka pro ptáky vybavená mikrokamerami s výstupem na projektor, termokamery či virtuální realita.