Letos se koná první ročník výsadby. Podporu akci Jihomoravský kraj schválil už loni na podzim. „Zjišťovali jsme, které obce se budou chtít zapojit, jaké typy stromů budou chtít vysadit, a nyní projekt uskutečňujeme," uvedla ratíškovická starostka Anna Hubáčková, za jejíž podpory záměr vznikl. Dodala, že obce si musely zajišťovat místo pro výsadbu, i podle toho pak objednávaly stromky.

Plánované výsadby stromů• 19.9. Bukovany hrušeň, švestka
• 21.9. Dambořice moruše, lípa
• 21.9. Násedlovice moruše, moruše
• 21.9. Uhřice hrušeň, lípa
• 22.9. Bzenec moruše, lípa
• 22.9. Domanín hrušeň, jabloň
• 22.9. Vlkoš a Vracov lípa, lípa
• 23.9. Stavěšice třešeň, lípa
• 23.9. Strážovice hrušeň, třešeň
• 23.9. Žarošice hrušeň, třešeň

Do projektu se letos zapojilo pětačtyřicet mateřských a základních škol. Děti si pod dozorem učitelů a zástupců obcí vysázejí stromy typické pro jejich krajinu. „U nás jsme vysadili moruši. Důvod je jednoduchý. Dříve jich tu bylo mnoho. V poslední době těchto ovocných stromů razantně ubylo," vysvětlila starostka Vacenovic Jana Bačíková. Podle ní i další generace musí vědět, co je to za ovoce a jak je snadné se jím ušpinit.

Nejčastěji sázenými stromy jsou lípy, hned následované právě morušemi, hrušněmi a třešněmi. „Ke každému stromu náleží také soubor semínek trav a bylin," sdělila Hubáčková. Zdůvodnila to tím, že základem úpravy přírody je návrat vody a zeleně do krajiny.

Nejde však jen o sázení, ale také o poučení. „Děti získají informace, jak o stromy pečovat a jaké druhy jsou nejvhodnější pro jejich zahrádky," vysvětlil Kolařík. Výsadba je doprovázená programem pro děti. Ty si stromek zahrabou a zalijí. Pak mu zazpívají a přednesou básničky, aby lépe rostl. Ve Vacenovicích měly děti připravené i obrázky.

Dalším cílem projektu je určitý druh dějinné paměti, kdy se děti budou rády vracet na místo, kde strom zasadily. „Stromy s nimi porostou a zesílí. I když se děti rozjedou do světa, vždy si vzpomenou, že jako malí tady něco zanechaly. A třeba sem zavedou i své děti a vnoučata a povypráví jim o tom," vyjádřila se dále Bačíková.

Projekt je zacílený právě na děti z mateřských škol a žáky prvních tříd základních škol. „Děti jsou naše budoucnost. Ve Ždánicích jsme vysadili lípy, které mají již mnoho let a budou je připomínat," zamyslela se Hubáčková.

Ujistila, že program bude pokračovat i nadále. Neví ale, pod jakým názvem. Je totiž dost možné, že pojmenování se změní. Do konce roku má také vyjít publikace o zajímavých a významných stromech na Kyjovsku, která představí třeba strom vysazený k prvnímu výročí založení samostatného Československého státu. Součástí budou i informace, jak se o zeleň starat.