Dvacetkrát se v minulém roce postavili svědci či oběti trestných činů před podezřelé viníky a ukázali na toho pravého. Dělo se tak na chodbě, z očí do očí v půlmetrové vzdálenosti a bez jakýchkoliv zábran.

„Logicky to nebylo nic příjemného,“ poznamenala mluvčí policie Radka Polášková.

Tomu má být konec. Už brzy.

Zrcadlo

V útrobách hodonínské stanice vzniknou dvě specializované místnosti, které zmírní psychologické dopady obětí při výslechu. Poslouží také svědkům, již budou moci bez strachu ze msty ukázat na provinilce. Zůstanou totiž schovaní za polopropustným zrcadlem.

„Jsme za to velice rádi. Nic takového nemáme a chybí nám to,“ pochvalovali si kriminalisté, kteří novinku využijí asi nejčastěji.

Jednu z místností věnují policisté dětem. Vytvoří z ní speciální pokoj simulující domácí prostředí. K dispozici budou mít hračky, stůl nebo pohovku.

„Druhá už bude monitorovací, kam dáme kamery a mikrofony,“ sdělila mluvčí. „Když už tam provedeme výslech s dítětem, bude nahraný záznam použitelný jako důkaz u soudu. Vyhneme se tak opakovanému zpovídání a návratu traumatizujících zážitků.“

Policisté zvolí stejný postup i u žen, které si protrpěly znásilnění. V roce 2009 takhle mluvili hned se šesti osobami, u nichž vzniklo podezření na sexuální zneužití.

„Myslím, že místnosti využijeme dvakrát až třikrát za měsíc,“ předpovídala Polášková.

Pomohla až radnice

Ta žádala o vytvoření místností už loni. Tehdy však odešla z ministerstva vnitra s nepořízenou. Letos proto s návrhem zamířila za představiteli hodonínské radnice. A uspěla.

„Taková věc je důležitá. Když dojde k výslechu, děti jsou určitě stresované. Měly by mít prostředí, které pro ně bude příjemnější, než strohá kancelář,“ řekla místostarostka Zuzana Domesová.

Město Hodonín a ministerstvo vnitra dá dohromady čtvrt milionu, který vytvoření specializovaných prostor spolkne. Výhody jsou podle všeho v mnoha směrech. Už jen polopropustné zrcadlo umožní skryté sledování výslechu psychologovi, státnímu zástupci nebo soudci.

„Přímo u dítěte tak může být minimum lidí. Ostatní však mohou poslat vyšetřovateli dotaz přes počítač. Ten ho pak začlení mezi ostatní otázky. Nedojde tak k žádnému narušení,“ vysvětluje mluvčí fungování plánovaného zařízení.

Takové je to zatím v Brně, kam policisté děti vozili. Docházelo tak ke zdlouhavému procesu, který se v blízké době zkrátí. Celý nápad se musí stát realitou do konce letošního roku a poslouží rovněž policistům z okolních okresů.