Mluvčí hodonínské radnice Josef Horníček pro Deník sdělil, že aktuální souhrnná částka, kterou místní dluží za uplynulá léta, je 7,6 milionu. Z dat dále vyplývá, že za odpady včas platí drtivá většina lidí, nedoplatky má zhruba tři a půl procenta z nich.

„Ty, kdo neuhradili poplatek ke dni splatnosti, tedy 31. října daného roku, vyzýváme k úhradě. Pak následuje platební výměr a pokud nedojde k úhradě, využíváme vymáhání daňovou exekucí na bankovní účet nebo na příjem,“ popsal postup mluvčí Horníček.

Vizualizace budoucí podoby S-centra v Hodoníně.
S-centrum v Hodoníně vysychá. Čeká ho změna, zahájení stavebních prací

Hodonín pro letošní rok zvýšil požadovanou sumu z šesti stovek na osm set čtyřicet. Děti, penzisté či obyvatelé se zdravotním postižením mají slevu. Deník o tom psal TADY. Srovnání napříč jižní Moravou je pak TADY

Zatímco v minulosti chodily do schránek složenky připomínající, že se blíží datum zaplacení, od roku 2021 si na povinnost musí lidé myslet sami. Podle zástupců radnice první rok po změně celková dlužná částka povyskočila, postupně se ale vrátila do předchozího stavu.

„Dříve byla splatnost poplatku ve dvou splátkách k 31. květnu a 31. říjnu. Po zrušení složenek je poplatek splatný pouze v jednom termínu, a to do konce října. Občané tak mají větší časový prostor pro zaplacení,“ uvedl mluvčí Horníček.

Jak je to s náklady?

Nový model rozdělení úhrady za skládkování a svoz komunálního odpadu od obyvatel města Hodonína počítá s tím, že o celkové náklady odhadované na jednadvacet milionů korun, se obyvatelé budou podílet zhruba patnácti miliony korun a město doplatí přibližně milionů šest.

Tanečník, choreograf a lektor tance Martin Prágr při debatě v hodonínské městské knihovně.
VIDEO: Tanečník ze StarDance Martin Prágr v Hodoníně, lidé zaplnili sál knihovny