Lidé z Veselí nad Moravou nyní zaplatí čtyři sta osmdesát korun. „Náklady by ale mohly být ještě nižší. To však záleží nejvíce na Veselanech," sdělila mluvčí veselské radnice Petra Pavková.
Tím poukázala především na černé skládky a nahromaděný odpad, který se na některých místech Veselí nad Moravou často nachází. „Poplatky totiž závisí na penězích, které musíme za odklízení materiálů z těchto skládek vydat," vysvětlila mluvčí.
Veselí se tak s poplatky za odpad dostane na úroveň nedaleké Strážnice, která má o zhruba šest tisíc obyvatel méně. „V současné době se u nás platí čtyři sta osmdesát korun. Jestli ale taková cena vydrží, se uvidí až po nadcházejících volbách. Poslední zastupitelstvo s částkou nehýbalo," uvedla Hana Chmelová, která má strážnické poplatky na starosti.
Zatímco Hodonín drží poplatky na šesti stech korunách, Kyjov vybírá od místních méně než polovinu. Mezi trojicí největších měst na Hodonínsku je proto stále nejlevnější. „Od prvního ledna letošního roku je poplatek pro jednu osobu dvě stě padesát korun," uvedla vedoucí kyjovského finančního odboru Jiřina Urbanová.
Zásadní změna podle ní nastala také v systému plateb. „Dříve mohli lidé platit na splátky, nyní už částku dávají najednou," nastínila vedoucí odboru.
Aktivní Kyjované v roce 2013 dokonce obsadili v Jihomoravském kraji zlatou příčku v třídění. Jak uvádí zpráva společnosti Eko-kom, v tomto roce vytřídili téměř třiapadesát kilogramů materiálu na osobu.
Práce s odpadem se jim zřejmě i do budoucna vyplatí. „Žádné zdražování zatím v plánu není," ubezpečila Urbanová.