V Čeložnicích se rozhodli zvednout poplatky za psy na dvojnásobek. Zatímco v roce 2015 platili majitelé svých štěkajících společníků padesát korun za jednoho a pětasedmdesát za každého nově přibyvšího, od prvního ledna budou muset vytáhnou stokorunu za jednoho a pak za další po sto padesáti korunách. „Obec je dost znečištěná, tak jsme se rozhodli zvednout poplatky s tím, že bychom zakoupili sáčky na výměšky, aby to lidé mohli po svých psech uklízet. Máme kvůli úklidu zvýšené náklady. Sáčky budou rozmístěné po vesnici na sloupech veřejného osvětlení podobně, jako je tomu v Hýslích, Sobůlkách a jiných obcích, kde to běžně funguje," řekl čeložnický starosta Jan Zbořil.

Doufá, že sáčky budou používat všichni majitelé psů, ale připouští, že tomu asi tak nebude. „I kdyby je používala jenom polovina, tak nám to pomůže. Vyhláška začne platit od prvního ledna příštího roku," popsal starosta. Za rok na poplatcích za psy vyberou v Čeložnicích asi pět tisíc šest set korun.

Ve Bzenci se za psa platí sto padesát korun, za další v pořadí už ale dvě stě korun. Slevu mají penzisté a držitelé invalidního důchodu. Ušetřit ale může ten, kdo si vezme psa z tamního útulku. „Bzenečtí majitelé psů, které si odvedli z našeho útulku, neplatí poplatky," potvrdil starosta města Pavel Čejka. Zároveň doplnil, že ještě letos budou se zastupiteli projednávat návrh změny vyhlášky, a to na zasedání šestnáctého prosince.

V Sudoměřicích se dali jinou cestou a letos tam omezili pohyb psů. „Na žádost našich obyvatel, kteří si stěžovali na volně pobíhající psy, přijali zastupitelé vyhlášku, která by tomuto měla zamezit," vysvětlil sudoměřický místostarosta František Mikéska. Sudoměřičtí chlupáči tak nebudou moci chodit bez vodítka či se koupat v požární nádrži, na veřejných prostranstvích nebude možný ani jejich výcvik. Součástí vyhlášky je i seznam nebezpečných psů, kteří musí nosit náhubek a být pod dozorem majitele.

Vyhláškou o poplatcích za psy nahradili letos nařízení o místních poplatcích v Žeravinách, taxy ale majitelům zůstaly stejné.