Praktický lékař z Dubňan Petr Bouzek zatím nevybírá třicetikorunový poplatek od svých pacientů. Říká, že si počká, jestli zákon, který poplatky zavedl, schválí ústavní soud.

„Ústava říká, že zdravotnictví je bezplatné a Ústava je nade všechny zákony,“ tvrdí Bouzek.

Uznává přitom, že zdravotní péče není zadarmo. „Zdravotnictví platíme všichni v daních a zdravotním pojištění. Pak už bychom neměli platit u lékaře,“ vysvětluje svůj postoj.

Pokud některý z jeho pacientů chce poplatek dobrovolně věnovat, nebude mu v tom bránit. Nehodlá k tomu ale nikoho nutit. Do včerejšího dne si ovšem nevyzkoušel, jak takový názor v praxi funguje. Sám byl totiž na neschopence.

Jeho pacienty vítalo u dveří sdělení, ve kterém svůj postoj vysvětlil a informoval je, že u něho zaplatit nemusí. Narazila na něj i Eva Ilčíková z Dubňan.

Radost z toho však neměla. „Lidé by třicet korun rádi dali, pro mě je důležitější, aby lékař byl v ordinaci a ošetřil mě,“ řekla. Také Bouzek ví, že peněženka většiny lidí tento poplatek vlastně ani nezaregistruje.

„Bral bych, kdyby nemuseli platit senioři a děti. Mám v obvodu hodně starých lidí, kteří nechodí jen ke mně, ale také k řadě dalších lékařů a chodí k nim pravidelně. Navíc hradí doplatek za léky a manipulační poplatek v lékárnách,“ vysvětluje důvody svého postoje.

Jediný rebelant

Rebelující lékař navíc pochybuje, že v praxi bude dodržován maximální limit pěti tisíc korun. Peníze podle něho stejně praktickým lékařům nepomohou. Stanou se sice jejich příjmem, ale pojišťovna jim pak zaplatí o to méně.

Bouzek je patrně jediným lékařem na Hodonínsku, který poplatek nechce. Od prvního ledna ho začaly vybírat i obě nemocnice. Zatímco v Kyjově ho pacienti zaplatí přímo na oddělení, v Hodoníně zřídili pro jeho vybírání centrální místo.

„Pacient dostane po vyšetření doklad a až potom jde zaplatit,“ upřesnil ředitel Nemocnice TGM Hodonín Pavel Baláš.