„Doma jsme o politice diskutovali. Koho maminka volila, ale neřekne,“ míní dcera nejstarší ženy v České republice Dagmar Lysá. „Typuji to ale na střed - ani doprava, ani doleva,“ odhaduje.

Julie Vašíčková chodila k volbám celý život, nikdy, pokud jí zdraví dovolilo, nevynechala. Narodila se 8. května 1903, svůj hlas tedy mohla poprvé vhodit do urny po roce 1920, kdy mohly ženy v tehdejším Československu oficiálně začít volit. „Koho volila poprvé, jsem se jí samozřejmě už ptala. Řekla mi ale, že je to tak dávno, že si to nepamatuje,“ směje se dcera.

Do volební místnosti letos přijela jako dáma, autem. Ještě před sedmi lety ale k volbám chodila po svých. Bydlí totiž asi dvě stě metrů od místního kulturáku, kde se volby konají. „Od jejích stých narozenin jezdíme autem, protože se mamince zhoršily nohy, tak nechceme, aby chodila tak daleko,“ vysvětluje dcera.

Bedlivá čtenářka novin

Politickou situaci v zemi Julie Vašíčková bedlivě sleduje. Denně se dívá na zprávy, od kterých ji neodradí ani horší sluch. „Když něčemu nerozumí, zeptá se,“ vysvětluje dcera. „Pravidelně každý den čte také noviny,“ doplňuje.

Podle dcery se jí v dnešní době žije dobře, nemá si nač stěžovat. Dobře si žila i za mládí. Rodiče měli v Prušánkách hospodu a řeznictví. „Strádat začali, až když šel otec do první světové války. To žili špatně, měli i hlad,“ popisuje dcera.

Oblíbenost politiků je u ní jasná. Má ráda prezidenta Václava Klause. Názor letos změnila na bývalého premiéra země, který žije na Vysočině. „Když byl premiérem Zeman, tak mu nemohla přijít na jméno,“ odkrývá Lysá.

Právě Miloš Zeman se letos se svým Zemákem počátkem března zastavil i v Prušánkách, na své cestě navštívil i nejstarší obyvatelku, které přinesl obrovskou kytku. „Ptal se, jak je možné, že se dožila tak vysokého věku. Maminka mu řekla, že má ráda tlusté maso a ovar, zkrátka, že si nevybírá. On jí na to odpověděl, že mu chutná to stejné, tak má snad naději, že se dožije vysokého věku a zavdali si slivovičku. Velice si popovídali,“ vzpomíná na setkání dcera.

Miloš Zeman okouzlil vitální dámu natolik, že mu u voleb dala svůj hlas. Prozradit se to ale zdráhala. „Já to nemožu zradit. Mám to prozradit? Donésl ně takovou kyticu,“ zasmála se šibalsky.