„Sleduji to už delší dobu, návštěvnost je stále slabší. Na krojované plesy chodí spíše jen folkloristé, a pak ti, co mají děti v krojích a pár jejich známých,“ posteskla si vedoucí mikulčického kulturního domu Jarmila Uhrovičová. Mikulčicím nepomohla ani moravská beseda a tradiční program.

Podobný vývoj sledují i v nedalekých Ratíškovicích. „Můžu potvrdit, že jsme měli také menší účast krojovaných. Možná je to způsobené jak obecnou ekonomickou situací, tak tím, že tady máme velkou nabídku deseti plesů,“ zamyslel se ratíškovický starosta Josef Uhlík.

Přitom tamní krojovaný ples má za sebou již více než padesát ročníků. „Máme tady pravidlo, že na ples mohou jen krojovaní. Kvůli úbytku návštěvníků se ale přemýšlí, jestli nebude lepší od tohoto pravidla upustit,“ sdělil Uhlík.

V Miloticích ani krojovaný ples nepořádají. „U nás už dlouho nebyl. Na fašaňku jsme měli ale jen přes sto deset platících a dvacet krojovaných, což je katastrofální stav. Dokonce se nám rozpadl i slovácký krúžek,“ posteskla si ředitelka milotického kulturního domu Jarmila Fridrichová. Letos v Miloticích nebyl ani dětský krojovaný ples. Ve Strážnici zanikl klasický krojovaný ples už v devadesátých letech.

Ani lužický krojovaný ples nebyl před letošním ročníkem v lehké situaci. „V posledních letech tak trochu trpěl na úbytě, až chasa dospěla k takovému názoru, že se možná ani nevyplatí pro malý zájem krojovaný ples pořádat. Ale společně s chasou jsme se pokusili o opačný přístup. Místo rušení jsme se snažili něco vymyslet a lidi motivovat,“ řekla lužická místostarostka Jana Ambrožová.

A Lužičanům se podařilo zlomit neradostný trend. Moravská beseda, Dětský národopisný soubor Lužičánek a Dětská cimbálová muzika z Lužic, dechová hudba Podlužanka a zvěřinové speciality konečně přilákali slušnou návštěvu.

„Všichni se výborně bavili. Dokonce přijelo pětatřicet hostů z lázní, a ti byli velice spokojení. Myslím si, že je to u nás na dobré cestě,“ oddechla si Ambrožová. Také ve Vacenovicích zavládla spokojenost. „Lidi si ples velice chválili a říkali, že byl pěkný. Dříve byla návštěvnost slabší, ale v poslední době máme čím dál víc krojovaných,“ upozornila vacenovická starostka Jana Bačíková.

V centru Horňácka jsou tradičně bez krojovaného plesu. „Máme tolik folklorních akcí tokik, že krojovaný ples by byl už nadbytečný. Máme dostatek další příležitostí. Například fašaňk má letitou tradici a chodí na něj hodně krojovaných,“ vysvětlil velický starosta Jiří Pšurný.

V příštím roce se situace zřejmě příliš nezlepší. „Příští rok je fašank brzy, tak máme obavy, jak se nám podaří všechny plesy do té doby naskládat,“ dodala Bačíková.