Poradit by jim mohly speciální kurzy, které pořádá brněnské občanské sdružení Moravskoslezský kruh. Kurzy se uskuteční v září v Hodoníně a budou zdarma. Hradí je Evropský sociální fond.

„V jiných evropských zemích mají různá poradenská centra, kam mohou pečující zajít pro radu. U nás ale nic takového neexistuje,“ vysvětluje Antonín Hošťálek z Moravskoslezského kruhu, proč kurzy pořádají.

O užitečné kurzy mají podle něj největší zájem lidé kolem padesáti let, kteří pečují o své rodiče nebo vážně nemocné příbuzné. „Ocitají se v nové situaci a nemají žádné zkušenosti. Procházejí složitým obdobím, kdy vznikají i konfliktní situace, které si potřebují vyjasnit,“ říká.

Cyklus celkem osmi kurzů Pečujete o své blízké proto nabídne nejzákladnější praktické rady, ale i právní pomoc. „Například poradí, že když je někdo nedoslýchavý, nemá smysl na něj řvát, ale položit hlas hlouběji. Nebo, když chce někdo přesunout těžkého člověka, nemá ho tahat, ale chytit za ruce a udělat dva kroky zpět,“ přibližuje Hošťálek.

Celý vzdělávací program se skládá ze dvou částí: Školy životního odpoledne a seminářů Pečuj doma. Celkem se jedná o osm kurzů, které může zájemce absolvovat všechny, nebo jen ty, které ho zajímají.

Škola životního odpoledne má čtyři díly. „Probíhá formou podpůrné skupiny, kde si lidé sdělují své problémy a zároveň si radí. Vede ji psycholog,“ popsal Hošťálek. Pokaždé v pátečním odpoledni se tak lidé dozvědí, jak si udržet zdraví, co dělat, když člověk přijde o práci nebo jeho představy o životě neodpovídají skutečnosti. Zjistí zde také, jaké mají předpoklady k pečování a jaké závazky to obnáší.

Další čtyři kurzy jsou pak zaměřené na umění doprovázet, ošetřovatelskou abecedu, domácí rodinnou péči a paragrafy v domácí péči. Více o projektu Pečuj doma 09 najdou zájemci nawww.pecujdoma.cz či na telefonech 549 213 412 a 549 213 411.