Školky jsou většinou plné. Najdou se ale i výjimky. Rostoucí čísla zatím stále nepřiměla radnice, aby museli pracovat na stavbách nových mateřských škol.

„Pokud bychom měli hodnotit uplynulý rok 2008, lze jednoznačně říci, že pokračoval trend nárůstu porodnosti, což je zcela v souladu s celostátním demografickým vývojem. Měli jsme 1171 porodů, což je rekord po velmi dlouhé době. Je to nárůst oproti roku 2007 téměř o osmdesát porodů. Co je skutečně pozitivní, že tento nárůst porodnosti nebyl provázen extrémním výskytem patologických stavů, především novorozenců. Měli jsme takzvanou nulovou novorozeneckou perinatální úmrtnost. Co se týká dalších ukazatelů, pokračuje mírný nárůst frekvence císařských řezů,“ uvedl, primář gynekologicko-porodnického oddělení kyjovské nemocnice Jan Felsinger.

V Kyjově přišlo na svět v roce 2008 přesně 1 182 dětí, z toho jedenáct dvojčat. Rovnováha mezi chlapci a děvčaty byla lehce narušená ve prospěch chlapců, kterých se narodilo bez pěti rovných šest set. Holčiček bylo pět set osmdesát sedm. Téměř u každého druhé porodu byl v Kyjově vloni přítomen i otec dítěte. Nejstarší rodičce roku 2008 bylo šestačtyřicet let, nejmladší šestnáct.

Vzrůstající čísla jsou pro hospodářství potěšitelná, ale pro rodiče i zastrašující. Už nyní mají mateřské školy často plné stavy. Jak vyplývá z výše uvedených čísel, poslední tři roky se narodilo ještě více dětí než u ročníků, které nyní školky navštěvují.

Například v Hodoníně ale mohou být rodiče prý klidní. Vloni do hodonínských školek chodilo 668 dětí. To znamená, že celková kapacita 737 míst byla naplněna přibližně na jednadevadesát procent. Letos navštěvuje mateřské školy okresního města ještě o jedenáct dětí méně. Více než tři desítky rodičů vozí navíc své ratolesti z okolí. Pokud by došlo k naplnění kapacity, dostávaly by rodiče z Hodonína přednost před dojíždějícími.

„Podle aktuálních prognóz bude tedy kapacita pro další roky dostačující,“ uklidnila mluvčí hodonínské radnice Petra Kotásková. Podobně vypadají situace i v dalších větších městech. Například Kyjov nedávno snížil ve dvou školkách počet tříd o jednu a v případě potřeby by neměl být problém vrátit se k předcházejí­címu stavu.

Hůře jsou na tom menší města, která mají jen jednu mateřskou školu. Například ve Vracově počet žádostí přesahoval nabídku volných míst v roce 2008 i 2007.

Pokud však některá ze školek dítě odmítne, nemusejí rodiče věšet hlavu. Pokud mají auto, mohou se poohlédnout i v okolí. Například školka ve Skoronicích hlásí v posledních letech pravidelně volná místa. Také letošek nebyl výjimkou.

„Naplnili jsme stav až v listopadu. To se nám podařilo jen díky tomu, že se k nám přihlásily děti z Vlkoše a jedno také z Vracova,“ uvedla tamní ředitelka Anna Kůřilová.

Fotogalerie dětí z kyjovské porodnice za rok 2008: hodoninsky.denik.cz/miminka