Bez vody se včera na pár hodin ocitli obyvatelé Brandlovy ulice v Hodoníně. Ve stejný den řešili problém s vodou také lidé v Lesní ulici. Ti si na vyřešení situace počkají do čtvrtka.

„Opravy vodovodní sítě v Lesní ulici komplikují dva vysokonapěťové kabely. Kvůli nim není možné opravu začít,“ informoval technicko – provozní náměstek hodonínských Vodovodů a kanalizací Pavel Zabadal.

Kolem deváté hodiny se VaK domluvil se společností E.on, která je majitelem kabelů a situaci začaly obě strany řešit. „Vytyčení našich sítí jsme zajistili v půl deváté. Zároveň jsme informovali pracovníka VaKu o tom, že jsme připraveni vypnout naši linku vysokého napětí,“ uvedl mluvčí E.onu Vladimír Vácha.

Slabší tlak vody v ulici tak pocítili především ti, kteří bydlí ve vyšších patrech. „V některých částech domů bude zřejmě nižší tlak z toho důvodu, že jsme potrubí museli někde uzavřít a nechat vodu puštěnou pouze zčásti. To znamená, že v horních patrech může téci voda málo, se slabým tlakem nebo krátkodobě, i vůbec,“ vysvětlil na místě vedoucí provozu VaKu Vít Kozlík.

Obě strany se později dohodly, že vyřešení celé věci odloží na druhý den. „Jsme vázáni na vypnutí vysokonapěťových kabelů, které jsou v těsné blízkosti vodovodního potrubí. Do zítra si všechno nachystáme a budeme muset kopat. Během zítřka by tedy mělo být vše v pořádku,“ uklidnil Kozlík.

Ten dále doplnil, že poruchu zatím neviděl, ale vzhledem k tomu, že jde o ocelové potrubí, je možné, že v některé části mohlo dojít ke korozi.
„Může také jít o elektrochemickou korozi vzhledem k existenci vysokonapěťových kabelů, opravdu teď nevím,“ komentoval Kozlík.

Hůře situace nejprve vypadala v Brandlově ulici. Tam se kolem šesté hodiny ranní zlomilo potrubí. Pravděpodobným důvodem bylo sedání zeminy. „Odstaveny od sítě byly vchody číslo 94 až 102,“ poznamenal Zabadal. Tam lidé po ránu kohoutky točili marně.

„Ještě večer jsem se osprchoval. Ráno, když jsem vstával, už jsme byli bez vody,“ divil se nezvykle suchému ránu jeden z nájemníků. Jiní si sice prázdného kohoutku všimli, překvapení ovšem nebrali tragicky.

Vodovody a kanalizace navíc zajistili pro nájemníky z Brandlovy ulice možnost náhradního odběru pitné vody. „Obešli jsme vchody, které byly odstavené, a informovali jsme lidi, že je možnost odebrat vodu z hydrantu,“ uzavřel Kozlík. Oprava v Brandlově ulici byla hotová ještě dopoledne, dodávka vody byla obnovena v půl desáté.

Autoři: Zuzana Černá a Petr Turek