Předvánoční víkend bude plný svátečních akcí. Lidé si užijí nejen spousty kulturních zážitků, ale setkají se i se zvířaty. Na ty narazí třeba v živých betlémech, kterých bude na Hodonínsku hned několik, ale i v psím útulku, kde na ně čeká svátečně vyzdobené prostředí. Netradiční vánoční oslavu budou mít v Lipově, kde se už pojedenácté uskuteční Rockové Vánoce. Lákadlem je Vypsaná fiXa. Páteční večer se ponese také v duchu country, a to v kyjovském kulturním domě se skupinou Kamelot.

VÁNOCE PRO PSÍ KAMARÁDY

Kde: Hodonín

Kdy: pátek - úterý

V hodonínském psím útulku se koná další ročník akce Vánoce pro psí kamarády. Brány zařízení se veřejnosti otevřely už v pátek od desáté hodiny dopoledne. Na všechny, kteří až do úterý přijdou za zvířátky, čekají svátečně vyzdobené kotce, vánoční stromeček i dobrota a poděkování v podobě perníčku. „Každoročně dorazí kolem tisícovky lidí. Opuštěným psům nosí granule, konzervy, hračky, deky a další potřebné věci. Nejlepší samozřejmě je případ, že lidé přijdou a pejska si odvedou domů. To je pak pro ně ten nejhezčí vánoční dárek," sdělila mluvčí hodonínské zoologické zahrady, pod kterou útulek spadá, Bohuna Mikulcová. Návštěvníci pejsky nepotěší jen pamlskem, ale mohou si s nimi vyrazit na procházku. Vánoční útulek bude od pátku do pondělí otevřený vždy od desíti dopoledne do pěti hodin odpoledne. Na Štědrý den ale zavře už v poledne.

ROCKOVÉ VÁNOCE

Kde: Lipov

Kdy: pátek

Vypsaná fiXa je hlavním tahákem letošních Rockových Vánoc v Lipově, které se uskuteční už po jedenácté. Koncert odstartuje už v pátek od půl osmé večer v lipovské sokolovně. „Tradičně máme v programu jednu známější českou kapelu a pak i několik dalších uskupení z regionu. I letos tak známou Vypsanou fiXu doplní slovácké skupiny. Konkrétně půjde o Zoči Voči, Misatek, Free Fall a Huménečko, což je spíše folková kapela. Letos ale natočila nové album a právě písně z něj na páteční vánoční akci zazní," sdělil za pořadatele Jan Dula. Letos čeká na návštěvníky i jedna novinka. Tou je košt piva, který navazuje na ochutnávkovou akci, jež se v Lipově konala v létě. „Nebude sice tak ve velkém jako v létě, ale nabídneme šest druhů zlatavého nápoje. Některé budou z Horňácka a další z blízkého okolí," dodal pořadatel.

VÁNOČNÍ KONCERT

Kde: Kyjov

Kdy: pátek

Nejenom pro milovníky country hudby si kyjovský kulturní dům připravil na páteční večer adventní koncert. „Speciální na něm je to, že půjde vlastně o dvojité vystoupení. Zazpívá totiž Roman Horký a jeho Pozdní sběr, druhým účinkujícím bude legendární kapela Kamelot. Adventní koncerty děláme každoročně, obvykle jde však jen o dechovou a vážnou hudbu. Letos jsme navíc přidali i country," sdělila Andrea Něničková z programového oddělení městského kulturního střediska v Kyjově. Posluchačům hudebníci zahrají nejen vánoční písně, ale i klasickou tvorbu. Koncert začne v sedm hodin večer.

ŽIVÝ BETLÉM

Kde: Vacenovice

Kdy: neděle

Vánoce na Moravě s živým betlémem budou v neděli ve Vacenovicích. „Akci pořádáme pravidelně, vždy dvaadvacátého prosince. Začneme v pět hodin živým betlémem, u kterého za tlumeného světla a svitu svíček zazpíváme koledy. Tam se každý rok snažíme mít i živého Ježíška. To se nám podařilo i letos, jeho postavu ztvární malá Amálka. Ostatní účinkující v betlému jsou členové dětského souboru," sdělila vedoucí Slováckého souboru Omladina, který akci pořádá, Petra Blahušková. Program se odehraje v sále kulturního domu ve Vacenovicích a potrvá asi hodinu a půl. Vystoupí folklorní soubory a cimbálová muzika z Vracova.

ŽIVÝ BETLÉM

Kde: Starý Poddvorov

Kdy: neděle

Téměř stovku členů bude mít nedělní živý betlém ve Starém Poddvorově. Chybět nebudou ani zvířata. „Zúčastní se téměř všichni žáci základní a mateřské školy. Kdyby dorazily všechny děti, bylo by členů betléma asi sto. Někteří jsou však nemocní, takže nás bude méně. Podívanou doplní i živé ovečky a koníci. S jejich sháněním problém naštěstí nebyl. Oslovili jsme místní chovatele zvířat. A koně jsme si půjčili z družstva v Čejkovicích," sdělila ředitelka základní školy ve Starém Poddvorově Miroslava Haidová. Program potrvá asi hodinu a půl a děti celý příběh narození Ježíška odzpívají v koledách.