„Lidé by se měli dívat kam šlapou, ale i nad sebe,“ upozornil Radek Turin z rychlé záchranné služby Jihomoravského kraje. „Naštěstí jsme v poslední době nezaznamenali žádný případ, který by vedl ke zranění.“

Následky pádu sněhu ze střechy na člověka mohou být podle jeho slov velmi rozličné: od lehkého poranění až po smrtelné následky.

„Záleží na tom, jak těžký sníh se sesune,“ poznamenal. „Roli hraje také množství ledu. Záleží na okolnostech. Každopádně by lidi měli dávat pozor.“

I když teploty lehce nad bodem mrazu sněhovou pokrývku rozpouští, meteorologé varují před příchodem mrazů a dalším přívalem bílých vloček.

„Také třetí lednový týden bude ve znamení zimního počasí,“ uvedli odborníci z meteopressu. Sníh v nepravidelných dávkách by měl padat až do neděle. Na některých místech by pak v noci mohl teploměr ukázat i mínus patnáct stupňů Celsia.

I kvůli tomu vydalo ministerstvo vnitra prostřednictvím hasičů zprávu, v níž upozorňuje na potřebu odklízení sněhu.

„Za bezpečný stav a údržbu střech zodpovídají výhradně majitelé těchto objektů,“ napsal Petr Kopáček z generálního ředitelství hasičského záchranného sboru. „Měli by průběžné odstraňovat sníh a led, aby nedošlo k nadměrnému zatížení a nebyli ohroženi kolemjdoucí či majetek.“

Nápovědu, kolik centimetrů prachu a sněhu může na střeše ležet, podá podle něj stavební dokumentace.

„Hasiči sníh neodklízejí. Je odpovědností majitelů, aby si na službu včas zavolali soukromou firmu, či se obrátili na technické služby, popřípadě představitele své obce,“ uvedl Kopáček.

Pokud získá majitel podezření, že střecha už není v pořádku, měl by ihned informovat úřady. Zvýšené riziko se týká zejména stavebně a konstrukčně lehčích budov, které mají rovné střechy zabírající rozsáhlou plochu.

„Odpovědnosti by si měli být vědomí hlavně vlastníci objektů, kde se zdržuje velké množství lidí, jako jsou například obchody, stadiony či školy,“ vyjmenoval mluvčí.

„Pravidelně monitorujeme na všech našich prodejnách stav sněhu na střechách. V případě potřeby jej odklízíme,“ reagoval například mluvčí supermarketů Kaufland Michael Šperl.

Při odstraňování sněhu je důležité zvolit vhodnou taktiku: nenahrnovat jej na jedno místo, ale zbavovat se ho rovnoměrně.

Rizika nese rovněž tající sníh, který se posunuje. Visící rampouchy se v těch chvílích odlamují a mohou způsobit škody nebo zranění.

„Rampouchy a nebezpečné sněhové převisy je nutné likvidovat,“ podotkl Kopáček. „Pokud se ocitnete v nouzi, volejte hasiče na číslo 112 nebo 150,“ uzavřel se vzkazem.