Je ženatý, pyšný na dvě dospělé dcery, má rád auta, knihy, Pink Floyd i Prodigy. Po Střední technické škole ve Strážnici nedokončil VUT v Brně a emigroval do USA. Devětačtyřicetiletý Otto Chaloupka, rodák z Hodonína, se po revoluci vrátil a začal podnikat v autoopravárenství. Pak se mu ale znelíbily zhoršující se politické poměry a znovu odešel do USA. K návratu ho přiměla nemoc rodičů a k rozhodnutí „ještě to s Českem zkusit“ pak časopis Věcí veřejných. „Véčkařům“ uvěřil a stal se jejich poslancem za Hodonínsko.

Nová strana Věci veřejné se dostala do parlamentu, vy jste získal poslanecké křeslo. Je to pro vás překvapení, nebo jste s tím počítal?
Samozřejmě jsem mile překvapený. Věřil jsem, že Věci veřejné se do parlamentu dostanou, ale je vždycky nutné počítat se všemi variantami. Moje zvolení mě těší a uvědomuji si obrovskou zodpovědnost, kterou to s sebou přináší.

Pro lidi z Hodonínska jste zcela nová tvář. Žil jste delší dobu v zahraničí. Znají vás tu lidé?
Až tak úplně nová tvář snad ne, ale je pravda, že jsme nějaký čas žili v zahraničí. To však neznamená, že jsem s Českou republikou ztratil kontakt. Jezdili jsme sem co nejčastěji a navíc poslední tři roky zde žijeme.

Na webu Věcí veřejných o sobě píšete, že jste obyčejný naštvaný člověk, který chce dosáhnout alespoň zahájení procesu pozitivních změn pro obyčejné lidi v ČR. Co je podle vás potřeba změnit?
Je potřeba změnit všechno. Celý systém. Není možné se efektivně věnovat jen jedné nebo několika málo oblastem, je nutné začít od začátku, protože jednoduše nemůžete postavit nový dům na starých, rozpadlých základech.

Podnikáte, žil jste s rodinou v cizině. Proč jste se rozhodl kandidovat za Věci veřejné?
Do VV jsem vstoupil proto, že jako jediná strana nabízí program, který má logiku a nesnaží se lidem nic nalhávat. Jádro strany tvoří mladí, vzdělaní a zkušení lidé, nespojení s komunismem. Jediná strana, která dává šanci pozitivních změn.

Mimo jiné mají Věci veřejné v programu stop korupci, snížení daní, týdenní placenou otcovskou dovolenou, poukazy místo sociálních dávek, podporu zemědělců i stop vysidlování venkova a další. Které z oblastí se chcete v parlamentu věnovat?
Nemám vyhraněnou jedinou oblast. Nejsem rozený politik ani ekonom, jsem člověk, podnikatel, logicky uvažující občan. Mám bohaté zkušenosti ze zahraničí, kde spousta odvětví funguje tak, jak bychom si přáli, a jiná odvětví mají vady, kterých my se musíme vyvarovat. V parlamentu se budu věnovat všem oblastem, ve kterých budu schopen využít svých znalostí. Ale pokud bych měl blíže specifikovat, byla by to silniční doprava, podpora podnikání, sociální politika.

Jaké má podle vás Hodonínsko problémy a s čím potřebuje pomoct?
Má hodně problémů, stejně jako celá Česká republika. Největším je asi vysoká nezaměstnanost, z ní vyplývající nízká životní úroveň, nespokojenost lidí, jejich náchylnost věřit laciným slibům, vysoká zadluženost a spousta dalších.

Dovede si představit, co vás v parlamentu čeká?
Popravdě? V celém rozsahu určitě ne. Vím, že mne čeká spousta práce, spousta učení, v mnoha směrech nové prostředí, noví lidé, nové problémy. Vysoký tlak z několika stran, tvrdý, zákeřný soupeř, nutnost správných rozhodnutí, obrovská zodpovědnost, nutnost zachovat si chladnou hlavu. Upřímné odhodlání nezklamat lidi, kteří mně a VV dali důvěru.

Na webu nabízíte, že vás lidé mohou kontaktovat. Kde vás najdou?
Nejenže nabízím, je mou povinností být v kontaktu s voliči. Zatím máme kancelář v Hodoníně v ulici Polní 27, telefon 724 752 720, e-mail o.chaloupka@veciverejne.cz. Samozřejmě z počátku budu trávit spoustu času v Praze, takže nejlepším kontaktem bude e-mail nebo telefon.