Ten svého bývalého šéfa nařkl z toho, že dvacet tisíc korun z výplaty, kterému mu dával na volební kampaň strany, si nechával pro své osobní účely. Vařejka si dokonce začal Chaloupku nahrávat, protože mu bylo podezřelé, že peníze musí svému šéfovi dávat na ruku. Záznam poskytl televizi.

„V první řadě je to útok na mou osobu. Mám ale zatím jen informace z médií. Musím nejprve zjistit, co se děje a potom budu podnikat další kroky,“ řekl po úterním jednání poslaneckého klubu Hodonínskému deníku Rovnost Chaloupka, který nařčení svého exasistenta odmítá a dokonce jej označil za duševně nemocného člověka. Hodonínský poslanec nevyloučil, že na svého bývalého podřízeného podá trestní oznámení. Nejprve se chce ale seznámit se všemi okolnostmi.

Mluvčí strany Věci veřejné Jakub Žižka řekl, že poslanecký klub přijal vysvětlení Chaloupky. „Z hlediska poslaneckého klubu je věc vyřešená,“ prohlásil Žižka. V úterý se chtěla s Chaloupkou sejít i předsedkyně poslaneckého klubu „Véčkařů“ Karolína Peake. Podle vyjádření hodonínského poslance se ale nemohla zasedání klubu z pracovních důvodů zúčastnit. „Pravděpodobně se sejdeme během přestávky při zasedání poslanecké sněmovny,“ domnívá se Chaloupka.

Jeho vyloučení z poslaneckého klubu tak zřejmě nehrozí. Právě to by si ale přál jeho bývalý asistent Vařejka, který byl na čtvrtém místě kandidátky strany v říjnových komunálních volbách. „Vedení strany by mělo celou záležitost projednat s Chaloupkou a případně jej vyloučit z poslaneckého klubu,“ nastínil Vařejka svoji představu o postupu vedení Věcí veřejných v této záležitosti.

Vařejka už na rozdíl od svého bývalého šéfa trestní oznámení podal, a to za zneužití pravomoci veřejného činitele. Podle něj totiž vedení strany nereagovalo na dopis, který poslal tehdejší šéfce poslaneckého klubu Kristýně Kočí.

„Šestnáctého února jsem proto poslal dopis přímo předsedovi strany a ministru vnitra Radku Johnovi. Volal mně jeho náměstek a řekl, že probíhá vyšetřování a budou mě informovat,“ popsal chování vedení strany Vařejka, který způsob, jakým postupoval, považuje za správný.

„To je případ normální korupce a já jsem postupoval podle pravidel. Nejprve jsem to oznámil předsedkyni poslaneckého klubu a ministrovi vnitra. Nakonec jsem podal trestní oznámení a nahlásil to do televize,“ připomněl Vařejka a k tvrzení Chaloupky, že je duševně nemocný jen podotkl: „Asi už neví, co má říct.“

Hodonínská základna Věcí veřejných, do které Chaloupka i Vařejka patří, žádné stanovisko k této věci nevydala. „Zatím jsem se s panem Chaloupkou nesetkal. Přiletěl v noci z Ameriky a já jsem v úterý v Praze,“ řekl za hodonínské Věci veřejné Radek Motičák.

ČTĚTE TAKÉ: Poslanec VV bral peníze svému asistentovi