Podle ředitele kyjovské neocnice Petra Svobody nejsou ve Veselí ideální podmínky pro oddělení. „Také nás provozně nás zatěžuje. Pokud tam někdo onemocní, tak náhrada dojíždí z Kyjova. Navíc je tam i jedna část rehabilitace, druhou máme v Kyjově. Takže musejí přejíždět lékaři a ani pacientů se do Veselí příliš nechce," osvětlil konkrétní důvody stěhování Svoboda.

To ale zatím stojí kvůli penězů a nedostatku místa. „Nemůžeme přestěhovat veselskou část, dokud nespravíme pavilon gynekologie, kde i dětské oddělení a kojenecký ústav. Neměli bychom totiž kam dočasně přemístit pacienty," vysvětlil ředitel.

Právě kompletní opravy gynekologie, kde už pracuje na omítkách, vyjde zhruba na sto milionu korun. „Jsou nutné a o peníze na ně žádáme už delší dobu. Budova je stará sedmdesát let, takže uvnitř je zapotřebí vyměnit skoro všechno," podotkl Svoboda.

Ideální místem pro přestěhování veselské oddělení je podle něj krajská ubytovna, která je v havarijním stavu. „Jen náklady náklady na stabilizaci, aby nespadla, se pohybují mezi čtyřmi až pěti miliony korun. Podobnou částku by stálo její zbourání, pak by se moderními technologie postavilo něco smysluplného," uvedl ředitel.

Veselské oddělení je posledním pozůstatkem tamní nemocnice, která vznikla ještě v době, kdy bylo Veselí nad Moravou okresním městem. Mělo tak i porodnici a internu. „Nyní tady máme lidi vyššího věku na doléčení a dole máme rehabilitaci, kterou využívají většinou starší. Od nového roku fungujeme jako jedno oddělení, máme tady třiapadesát lidí," sdělila staniční sestra ve Veselí Helena Dražilová.

Podle ředitele se v poslední době dokonce zvýšil zájem o služby oddělení. „Od té doby, co se přestala platit stokoruna za pobyt na lůžku, tak se dveře u dlouhodobé péče netrhnou a babiček tam výrazně přibývá," upozornil Svoboda.

Stěhováním ale není nadšené vedení veselské radnice. „Plánovanou změnu chápu, ale myslím si, že uživatelsky to bude pro blízké těch, kteří na na oddělení leží, daleko horší. Navíc jsme nedávno schvalovali příspěvek na lůžko následné péče u nás s tím, jak je potřeba," řekl veselský místostarosta Petr Kolařík s tím, že vedení města se bude muset zajímat i o to, jak uvolněnou budovu využít.