Na hlubinnou pitnou vodu jsou Mikulčičtí zvyklí od nepaměti. Jinou už nechtějí. Jenže z kohoutků jim teď teče voda z veřejné sítě. Museli se k ní připojit asi před třemi lety kvůli znečištění vody nebezpečnou látkou, která se používá do rozpouštědel.

Rozhodli se vyhloubit vrt nový. „Těšíme se na to, přírodní voda z vrtu hlubokého kolem dvou set metrů má totiž nesrovnatelně vyšší kvalitu, než upravovaná povrchová voda, kterou dodávají vodovody a kanaĺizace,“ říká obyvatel Mikulčic Petr Bušek. Rozdíl prý lidé poznají i při sprchování. „Specifický zápach, tvrdost a ucpávání baterií, to dřív nebývalo,“ přiblížil muž.

Vodu z vrtu začali v Mikulčicích užívat s tamní důlní těžbou lignitu, když ho správci dolů zpřístupnili obci. Teď je ale zkažená. „Chceme obnovit zdroj vody, která odpovídá kvalitě vhodné pro kojence. Je to přírodně filtrovaná druhohorní voda, bez umělých látek,“ vysvětluje starostka Mikulčic Marta Otáhalová. S pomocí odborníka našli vhodný zdroj na pozemcích obce. „Nachází se za takzvaným geologickým zlomem, což je zárukou čisté vody,“ upřesnila starostka.

Nový vrt bude stát asi deset milionů korun. S hloubením chtějí v obci začít už letos. „Je to priorita, pokud nezískáme dotaci, začneme stavět z vlastních peněz ,“ zdůraznila Otáhalová.

Velikonoční a fašankový program ve strážnickém Skanzenu
OBRAZEM: Fašanky, fašanky, Velká noc ide

Tři vlastní vrty provozují i na Znojemsku v Hrušovanech nad Jevišovkou. Ve srovnání s okolními obcemi platí tamní obyvatelé za vodu asi o deset korun méně. „A to i navzdory tomu, že jsme do projektu hodně investovali,“ zdůraznil starosta Miloslav Miloš.

Nebýt hlubinného vrtu byli by v loni bez vody i v Drnovicích na Blanensku. Ještě před dvěma lety ji čerpali jen ze studní. Ty však v létě vyschly. „Díky vrtu jsme nemuseli pitnou vodu dovážet, jako například v sousedních Lysicích nebo Štěchově,“ uvedla starostka Lenka Růžičková. Vrt ale považuje za dočasné řešení. Během asi pěti let se napojíme na centrální síť,“ zvažuje starostka.

Vodárenská akciová společnost Blansko upřednostňuje napojení místních vodovodů na ty centrální. Důvodem je právě sucho. „Loni jsme museli výpadky vody řešit v osmnácti obcích. Dovozem v cisternách nebo do vodojemu,“ uvedla mluvčí společnosti Iva Librová.

Lvíčata v Hodoníně.
Lvíčata zůstávají v hodonínské zoo zůstávají