Prý je to nejhezčí chata v okolí Kněždubu na Strážnicku. Jaroslav Peško z Veselí nad Moravou ji postavil jako dřevěný srub. Jde ovšem o černou stavbu a úřady vydaly jednoznačné stanovisko: odstranit. Případ se vleče od roku 2004, kdy si Peško zažádal o stavební povolení.

„Všechno, co po mně požadovali, jsem doložil. V březnu 2004 jsem už dokonce stavební povolení zaplatil, přesto jsem ho nedostal. Ještě dva roky poté jsem pak dostal vyjádření, kde se píše, že jsem si ještě nepožádal o vynětí pozemku ze zemědělského půdního fondu, což je lež. Žádal jsem o to už v roce 2004 a mám na to důkazy,“ uvádí jeden z tehdejších rozporů Peško na vysvětlenou, proč se do stavby pustil i bez stavebního povolení.

Za černou stavbu už dříve dostal padesátitisícovou pokutu. Pak jej veselský stavební úřad vyzval k jejímu odstranění.

„Rozhodnutí je pravomocné a potvrdil jej i krajský úřad. My tedy nemáme jinou možnost, než toto rozhodnutí ve stanovené lhůtě vykonat, když to majitel neudělá sám. Má teď jedinou možnost, zkusit dosáhnout zrušení verdiktu kraje, jenž mimochodem potvrdilo i ministerstvo pro místní rozvoj,“ řekl vedoucí Odboru životního prostředí a Stavebního úřadu Veselí nad Moravou Petr Michna.

Ten dodal, že důležitý v celém hodnocení případu je rozpor s územním plánem. „I když bude mít v ruce kladné posudky odjinud, kvůli územnímu plánu legalizace stavby nedosáhne,“ uvedl Michna.

V tomto Peškovi může vyjít vstříc jen Obecní úřad Kněždub. Majitel černé stavby nabízí výměnu: legalizaci chaty za legalizaci obecní cesty na jeho pozemku.

„Ta cesta je roky zaužívaná a pan Peško pozemky pod ní skoupil cíleně, aby na nás mohl tlačit,“ komentoval návrh starosta Kněždubu Libor Grabec. Ten také dodal, že změna územního plánu závisí na mnoha okolnostech. Kromě jiného na postoji přilehlé chráněné oblasti Natura 2000 či CHKO Bílé Karpaty.

„O tom, že chata je v rozporu s plánem, Peško věděl, už když začínal stavět,“ upozornil starosta. Se změnou by navíc muselo souhlasit celé jedenáctičlenné zastupitelstvo.

Během posledních čtyř let si případ prošel mnoha fázemi. Padala silná slova a prý i výhrůžky. Momentálně ještě není aktuální samotná exekuce. Demolice chaty tedy Peškovi bezprostředně nehrozí. Přesto se mu krátí čas.

„Vím, že jsem udělal chybu, ale teď už se chci jen nějak domluvit, abych ji napravil,“ zakončil majitel chaty postavené načerno. Už dříve ale od některých účastníků zaznělo, že legalizace chaty v chráněné oblasti by se mohla stát nebezpečným precedentem.