Poprvé za éru samostatné České republiky. „ČSSD o kousek unikla účast v poslanecké sněmovně. Důvěra občanů ke mně vyjádřená preferenčními hlasy mě potěšila. Děkuji jim za to. Ale nestačilo to,“ uvedl čtyřiašedesátiletý politik, který nyní zůstává jen obecním radním v Rohatci.

V analýze neúspěchu strany si příliš servítek nebere, i když říká, že je potřeba teď vydýchat povolební emoce. „Potenciální voliči sociální demokracie považují dnes za sociální demokracii ANO, ty radikálnější SPD. ČSSD doplatila na dlouhodobější orientaci na liberální městské voliče, kteří ale volí jiné strany,“ upozornil Škromach.

Občané si podle něj vybrali změnu kabinetu k pravděpodobné pravicové koalici. „Po dvou volebních obdobích levicové vlády je asi potřeba, aby si občané připomněli, že mnohé věci nejsou samozřejmostí za pravicových vlád. Rýsující se pravicová vládní koalice složená z pěti stran bude asi velmi labilní. Podobně jako na Slovensku. Čas ukáže,“ dodal bývalý senátor za Hodonínsko.

Ve víkendových volbách do sněmovny kandidoval na osmé příčce. Díky 1 492 preferenčním hlasů se dostal na třetí místo. Tedy za Kateřinu Valachovou a Romana Onderku.