Zatímco v roce 1990 je podstoupilo přes šestnáct set žen, vloni to byla méně než třetina tohoto počtu. Podle odborníků je to díky lepší informovanosti a prostředkům, kterými se mohou mladí lidé chránit před nechtěným početím.

„Každý rok dochází asi k desetiprocentnímu poklesu,“ řekl primář gynekologického oddělení nemocnice v Hodoníně Jiří Nezdařil. Česká republika tak podle něj v počtu potratů patří k evropskému průměru.

Mladé dívky se dnes před neplánovaným početím chrání antikoncepcí. Díky tomu klesá počet uměle vyvolaných potratů. Problémy ale ženám dělá příroda. „Mohu s jistotou říci, že jsme zaznamenali více samovolných potratů,“ uvedl primář gynekologického oddělení kyjovské nemocnice Jan Felsinger.

Potrat je však pro některé ženy jediné řešení. Například při násilném nebo nechtěném početí nebo když plod bezprostředně ohrožuje zdraví matky.S potraty většinou všichni nesouhlasí.

„Jako křesťan chápu potrat jako vraždu začínajícího života. Jsem si vědom mnoha nelehkých životních situací maminek nebo celých rodin. Stát by proto měl tyto lidi více podpořit, aby potrat nebyl jediným východiskem,“ řekl kněz Pavel Pacner z Mutěnic.

Úplný zákaz potratů by však podle námi dotázaných lidí nastat neměl.
„Jsou situace, kdy dítě přijde na svět do špatných podmínek, a to taky není dobré. Dnes je uspěchaná doba a kolikrát mi stačí, když vidím v televizi, jak někteří novorozenci dopadnou. Úplně zakázat by se neměly, ale zase by to nemělo být s potratem jako na běžícím pásu,“ usoudila například Anna Zapletalová z Hodonína.

V celé České republice se loni díky samovolným potratům počet přerušených těhotenství zvýšil na téměř jednačtyřicet tisíc. O interupce nejvíce žádaly vdané a bezdětné ženy a také středoškolačky. Ve většině případů se lidské plody nedožily ani osmi týdnů.