Kardinál Miloslav Vlk sloužil po letech znovu bohoslužbu na mikuleckých Valech. Připomenul význam věrozvěstů a křesťanské kořeny Evropy. Pouti se zúčastnila asi tisícovka věřících, ale i překvapení cyklisté.

„Vítám všechny poutníky na této posvátné půdě. Připomínáme si dnes kořeny naší víry,“ začal bohoslužbu kardinál.

Miloslav Vlk si odskočil na celebrování mše z Velehradu, kde probíhají Dny lidí dobré vůle. Očekávaný papežský sekretář Tarcisio Bertone nakonec nedorazil. V úvodu nezapoměl kardinál pozdravit i politiky současné i minulé, státní i komunální, kteří také přišli na mši. Po bohoslužbě čekaly na duchovní štamprlky slivovice a cesta zpátky na Velehrad.

„Cyril a Metoděj předběhli dalece svoji dobu. Svou prací postavili most směrem na východ,“ připomenul kardinál význam cyrilometodějské misie. Vlk také upozornil na to, že Evropa stojí na křesťanských základech. Podle kardinála chybí ve společnosti morální hodnoty a vyzval proto věřící, aby žili zodpovědné životy a tvořili otevřenou společnost.

Bohoslužby se zúčastnilo sedm biskupů mezi nimi i brněnský Vojtěch Cikrle, plzeňský František Radkovský a další. Nechyběli ani faráři okolních obcí, u nichž se mohli věřící vyzpovídat.

„Zpovídal jsem lidi dnes tři hodiny. Zajišťujeme pouť po duchovní stránce, materiální nám poskytuje obec Mikulčice,“ řekl mikulecký farář František Kozár. Každý rok drží nad slavností patronát jedna obec z Podluží. Letos přišla řada na Moravskou Novou Ves, od kud pochází i víno které dostali duchovní na cestu.

Složení účastníků pouti bylo pestré. Byli mezi nimi většinou věřící, ale i turisté nebo cyklisté, kteří si vyrazili na výlet. „Jsem tady poprvé a líbí se nám tu. Přijeli jsme s vnukem za rodinou,“ řekla Sally Currie z Pensylvánie.

Možnosti vyzpovídat se využila i Eva Bílková z Tišnova. „Jezdíme sem pravidelně. Dřív jsme jezdili na Velehrad a v Mikulčicích jsme se jen stavovali. Letos jsme tu už po šesté,“ popsala své návraty na louky v lužním lese Eva Bílková.

Věřící vyznali svou víru, pomodlili se k bohu za lepší stav světa a podali si ruce. Chvíli potom, co se začali rozcházet, zahalila mikulecké louky deštivá záclona.