„Báňský úřad nemůže bez platné EIA postupovat v povolovacím řízení. Hodně jsme si oddechli, ale vzhledem ke zkušenostem v této kauze, zůstáváme ve střehu,“ stojí v komentáři spolku, jehož předsedkyní je obecní zastupitelka v Moravském Písku Hana Habartová.
Plánovaná těžba štěrkopísku je v těsné blízkosti zdroje pitné vody pro 140 tisíc lidí především z hodonínského okresu.Sedmiletá platnost stávajícího stanoviska EIA skončila, přitom jej těžební společnost potřebovala podkladem pro celé řízení o stanovení dobývacího prostoru mezi Moravským Pískem a Uherským Ostrohem. Proti prodloužení platnosti se na ministerstvo obrátilo sedmnáct obcí a Vodovody a kanalizace Hodonín. „Existují důvodné pochybnosti, podpořené odbornými podklady, že záměr těžby je pro danou lokalitu nepřijatelně rizikový,“ napsala na resort právní kancelář Frank Bold Advokáti zastupující obce a vodovody.
Naopak u společnosti České štěrkopísky se v současnosti seznamují s odůvodněním rozhodnutí. "Následně zvolíme další postup. Zatímco na mnoha místech v České republiky těžba štěrkopísku probíhá v bezprostřední blízkosti zdrojů pitné vody a prokazatelně prospívá jejich kvalitě a vydatnosti, u Uherského Ostrohu se už sedmnáct let řeší, zda nemůže vodárenství ublížit. V důsledku některé důležité dokumenty zastarávají, podstata problému však zůstává stejná a nedávno ji precizně formuloval i krajský soud: Veřejným zájmem je jak zásobování obyvatelstva pitnou vodou, tak těžba nerostných surovin, a v rámci projektu u Uherského Ostrohu střet těchto zájmů nehrozí," uvedl advokát těžební firmy Tomáš Uherek.