První zájemci už volají na strážnickou radnici a ptají se na podrobnosti k nákupu parcel pro novou výstavbu v Ořechovce. Přitom vedení města teprve připravuje právní podmínky pro prodej deseti pozemků.

Ořechovka
• kde: Strážnice, sever
• ulice: Magnisova
• okolní zástavba: na severu i západě rodinné domy, na jihu bytové domy a na východě garáže
• volných parcel: 10
• dopravní napojení: na silnici I/55 zhruba 550 metrů

Navíc je potřeba ještě parcely zasíťovat. „Ve hře jsou různé modely prodeje, včetně losu, dražby či obálkové metody. Ještě v létě k tomu budeme mít za účasti právníků pracovní seminář se zastupiteli. Budeme jednat i o stanovení minimální a možná i maximální ceny za pozemek,“ řekl ve čtvrtek strážnický místostarosta Walter Bartoš s tím, že parcely chtějí prodat ještě letos.

Zatím má lokalita pro rodinné domy jen páteřní rozvod elektřiny. Rozvedení kanalizace, vody i plynu má stavební povolení. „V dubnu a květnu jsme provedli výběrové řízení na dodavatele inženýrských sítí,“ sdělil vedoucí radničního odboru investic Petr Helísek. Vítězná firma má začít s pracemi za sedm milionů korun už za několik dnů. Hotovo bude do konce října.

Zvýšený zájem o parcely v Magnisově ulici, která leží v severní části města směrem k Lidéřovicím, neočekávají jen na radnici. „Strážnice patří mezi velmi žádanou lokalitu. Evidujeme poptávky především po rodinných domech a pozemcích. Hlavním důvodem je dobrá dostupnost do nejbližších měst, tedy do Veselí nad Moravou, Kyjova i Hodonína,“ upozornila jednatelka společnosti Reality Gaia Markéta Kolaciová s tím, že nerovnováha poptávky a nabídky má posléze vliv i na tržní cenu nemovitostí.

To dokládá i případ z blízkého Veselí, kde město dražilo třináct pozemků s právem stavby v lokalitě Hutník. Letos se do veřejné aukce dostala poslední dvojice z těchto parcel. „Zúčastnilo se čtrnáct soutěžitelů, takže zájem je poměrně značný,“ hodnotil po dražbě veselský starosta Petr Kolář. Radnice počítala se znaleckým odhadem za metr čtvereční 1 150 korun. Zájemci byli ochotní dát ale i dvojnásobek.

Přitom s novou dokončenou i zahájenou výstavbou je v hodonínském okrese nejhorší situace v kraji. To dokládají i poslední zveřejněná data statistiků za první kvartál tohoto roku. „Ve všech okresech v kraji se počet dokončených bytů meziročně snížil, nejvýrazněji na Hodonínsku,“ uvedla Milada Jonášová z Českého statistického úřadu.

A situace na realitním trhu se zřejmě hned nezmění. „Sníženou poptávku po nemovitostech vlivem koronavirové krize zatím nepociťujeme, ba naopak. Tuto skutečnost přičítáme informaci o plánovaném zrušení daně z nabytí a současně možnosti odpočtu úroků z úvěru,“ dodala realitní makléřka Kolaciová. Navíc usuzuje ze zkušeností z předchozí krize v letech 2008 a 2009, že realitní trh bude následkem pandemie ovlivněn později než jiná odvětví.