Šestadvacet stavebních míst o výměře tisíc metrů čtverečních v Žarošicích tak má už své majitele. „Podařilo se nám koupit pozemky od obyvatel za cenu, kterou jsme mohli promítnout do prodeje parcel," vysvětlil důvody snížené ceny starosta Žarošic Václav Vágner. Běžná cena je totiž asi o dvě stě korun na metru čtverečním vyšší.

Celkem se Žarošickým přihlásilo pětačtyřicet zájemců, a to nejenom přímo z obce. Přednost však měli místní. Všichni dostali k podpisu smlouvu o budoucí kupní smlouvě. Splnit přitom musí předem stanovená kritéria, jinak pozemek nezískají. „Až bude hotová alespoň hrubá stavba, převedeme parcely na jednotlivé stavebníky," upozornil starosta. Stavebníci začali pracovat na inženýrských sítích už v září loňského roku. Skončit mají v dubnu. Po kolaudaci mohou vážní zájemci s uskutečňováním svých projektů začít. „V květnu, nejpozději v červnu už někteří z nich zahájí stavební práce na výstavbě rodinných domků," domnívá se Vágner. Na velkém pozemku může stát maximálně jednopodlažní obydlí a musí být souběžně s ulicí.

„Chceme, aby každý dům nebyl postavený jinak," sdělil žarošický starosta. K obří výstavbě se postupně schyluje také v Dambořicích. Nový domov tam má najít pětasedmdesát rodin. „V jednu dobu jsme měli i více než sto žádostí, ale po aktualizaci pořadníku někteří od úmyslu upustili. Polovina jsou Dambořičtí, ostatní jsou přespolní. Například i z Hodonína nebo Brna," přiblížil dambořický starosta Zbyněk Pastyřík.

Přidělování pozemků v nové lokalitě je rozdělené na dvě etapy. V první je dvaapadesát míst. „Tento pořadník uchazečů budeme aktualizovat na konci dubna. V současné době máme pětatřicet rezervací," řekl dambořický starosta s tím, že zastupitelstvo bude pravděpodobně o prodejích hlasovat na konci roku. Až budou hotové inženýrské sítě. Budoucí vlastníci tak kopnou do země v další stavební sezoně. „Ti, kteří mají rezervaci, už mohou oslovovat projektanty," tvrdí Pastyřík.

V Dambořicích zájemci zaplatí kolem padesáti korun za jeden metr čtvereční. „K tomu ale připočteme i poplatky za stavební přípojky. Cena se tak trochu navýší, ale přesto bude příznivá," myslí si Pastyřík.

Na novostavbu ve vesnici v zákrytu Ždánického lesa si mohou lidé od radnice půjčit až dvě stě tisíc korun. Navíc bezúročně. „Na tyto půjčky máme fond rozvoje bydlení. Jeho objem je kolem dvou milionů korun. Pokud se přihlásí velmi mnoho žadatelů najednou, je velmi pravděpodobné, že se na řadu z nich v příštím roce nedostane. Zatím se nám to ale nestalo," uvedl starosta Dambořic. Podle něj by v případě vyšší poptávky částka například musela být nižší tak, aby si mohli půjčit všichni. Druhá možnost je, že rozhodne zastupitelstvo. „Určitě najdeme spravedlivý a transparentní způsob, jak takovou situaci vyřešit," ujistil Pastyřík. Ceny stavebních pozemků na Hodonínsku se podle Adély Majerové z realitní kanceláře Sting pohybují od dvou set až do tří tisíc korun za metr čtvereční. „V Hodoníně a Kyjově zájemce zaplatí jeden až tři tisíce," informovala pro Hodonínský deník Rovnost Majerová.