Chcete si postavit dům, koupit byt či se pustit do rekonstrukce? A věříte, že by vám na to někdo dokázal zprostředkovat dotaci z Evropské unie? Pak věnujte pozornost naléhavému vzkazu ministerstva pro místní rozvoj. To varuje před praktikami společností Finanční centrum Hodonín, TP Investiční Jezernice a EBI Group Praha.

„Ministerstvo pro místní rozvoj varuje před klamavými informacemi Finančního centra Hodonín, které v reklamní kampani místního rádia a na svých internetových stránkách nabízí zprostředkování dotace z EU na výstavbu a rekonstrukce rodinných domů. Finanční centrum nabízí zprostředkování dotace za úplatu zaplacenou předem,“ informoval mluvčí Ministerstva pro místní rozvoj ČR Hynek Jordán. Ten vysvětlil, že Finanční centrum Hodonín dotace zprostředkovává ve spolupráci s firmou TP Investiční, která je zprostředkovatelem společnosti EBI Group. Na uvedené společnosti chce nyní ministerstvo podat trestní oznámení. Podobnou zkušenost už s nimi má totiž z loňského října.

Na podezřelou nabídku upozornili lidé z Hodonínska, Břeclavska i Uherskohradišťska, kteří zaslechli reklamu v rádiu a u ministerstva si chtěli ověřit její pravdivost. „Na postavení domů nebo bytů nemohou žádnou dotaci z EU získat, žádná neexistuje,“ uvedl však ministerský mluvčí. Podle jeho vyjádření se dají z evropských fondů opravovat pouze panelové bytové domy.

Firma Finanční centrum, která sídlí na Národní třídě 16 v Hodoníně, však na svých stránkách stále nabízí příspěvek na bydlení z fondu EU.
„Je to nová věc, čekáme, že by měli být teď schváleni noví klienti. Už by měli dostat penízky,“ řekla pracovnice centra, u kterého se redaktorka hodonínského Deníku dotazovala jako zájemkyně o nabízenou službu. Kromě jiného zjistila, že se dá dotací získat až jednadvacet procent z projektovaných nákladů, a to už do tří měsíců od podání žádosti. Zájemce k ní pouze musí přiložit doklad o zaplacení nevratného příspěvku. „U malých částek je to asi sedm tisíc korun. Nám za zprostředkování nic neplatíte, jen přinesete doklad o zaplacení,“ informovala žena z Finančního centra Hodonín.
Kolik klientů se na možnost nachytalo, mluvčí Jordán neví. Nepředpokládá přitom, že by podivnou službu zprostředkovávaly ještě další firmy.

Vladimír Pacák ze společnosti TP investiční se proti tvrzení ministerstva ohradil. „Nikoho nepodvádíme a neděláme nic nekalého,“ řekl. Vysvětloval přitom, že muselo dojít k mylné informaci ze strany Finančního centra, které uvedlo na svých webových stránkách zavádějící informaci. „Nalezněte si vyjádření našeho nadřízeného orgánu, firmy EBI Group. Nevíte, že jsme tam pouze zprostředkovatelé, ale bordel dělat dovedete,“ osočil se na redaktorku Deníku Pacák.