VÁŽENÍ ČTENÁŘI, MYSLÍTE SI, ŽE PRASEČÍ CHŘIPKA MŮŽE OCHROMIT KRAJ? ODPOVĚZTE NA OTÁZKU V PRAVÉM HORNÍM ROHU. DĚKUJEME

Kolaps dopravy, selhání dodávek elektřiny nebo vody. To jsou obavy krajských hygieniků z úderů prasečí chřipky. Jižní Moravě hrozí epidemie. Hygienici potřebují naočkovat třicet tisíc lidí, jinak chod kraje ochromí extrémní počet nemocných. Nemají ale čím.
Pandemickou chřipkou v kraji od dubna onemocnělo šestnáct lidí. Podle epidemiologů ale teprve teď chřipka udeří plnou silou.

„Nový virus se na podzim zkombinuje s běžnými chřipkovými infekcemi. Hrozí, že ve stejném období onemocní obrovské množství lidí. Podle nejhorších odhadů až třetina lidí v kraji,“ varovala vedoucí epidemiologického odboru kraje Renata Vaverková z Krajské hygienické stanice Jihomoravského kraje.

Největší nebezpečí spočívá v tom, že velký počet lidí v pracovní neschopnosti naruší provoz klíčových úřadů a firem. „Patří k nim například dopravci, dodavatelé energií a jiné instituce, bez kterých se lidé neobejdou. Jejich zaměstnanci při očkování dostanou přednost,“ řekl vedoucí oddělení krizového řízení jihomoravských hasičů Miroslav Menšík, který má distribuci vakcín na starost.

Vakcíny je málo

Očkovací látky, která může propuknutí epidemie odvrátit, je však velmi málo. Vláda má zajistit dávky pro přibližně půl milionu lidí, není ale jisté, zda se jí to podaří. „Na jižní Moravě jsme počet lidí, kteří nezbytně potřebují očkování, stanovili na třicet tisíc. Ale zřejmě ho zúžíme. Ministerstvo zdravotnictví totiž potřebné množství asi nezajistí,“ uvedla Vaverková.

Kolik lidí očkování skutečně dostane, bude podle ní jasné nejdřív v listopadu.
Podle odborníků je mimořádně důležité, aby se lidé nechali očkovat alespoň proti sezónní chřipce. Člověk oslabený běžnou infekcí je totiž vůči viru prasečí chřipky mnohem zranitelnější.

Lékaři se bojí, že vakcín proti sezónní chřipce také nebude dost. „Očkovacích dávek máme stejně jako loni. Farmaceutické firmy už letos další nedodají, soustředí se na výrobu pandemických vakcín. Pokud zájem o očkování proti běžné chřipce poroste, na všechny se nedostane,“ obává se Vaverková.

Na epidemii se připravují také nemocnice. Speciální ochranné obleky či roušky se v nich ale kvůli pandemické chřipce neobjeví. „Lékař, který se chrání při práci v nemocnici, se může nakazit kdekoliv jinde. Klíčové je oddělit pacienty s podezřením na chřipku a pacienty oslabené jiným akutním onemocněním. Pro ně je infekce nebezpečná,“ uvedl náměstek ředitele Fakultní nemocnice u Sv. Anny Ivo Rovný.
Lidé z Brněnska v případě nákazy chřipkou poputují na Kliniku infekčních chorob Fakultní nemocnice Brno nebo na infekční oddělení pro děti v Černých Polích.

Prasečí chřipkou se v republice nakazilo dvě stě sedmdesát lidí. V lékaři vyšetřili třiaosmdesát pacientů, podezření se potvrdilo v šestnácti případech.