Cesta kolem světa za osmdesát dní. Výstup na Mount Everest. Potápění na Borneu nebo v Austrálii. To ale nejsou dovolené starostů hodonínského okresu. Například první muž kyjovské radnice si od práce neodpočinul. Na začátku června se chystal, že si dovolenou na přelomu července a srpna užije. Pak ale dopadla na jeho stůl premiérova nabídka na ministerské křeslo.

„Bohužel jsem dostal úkol ujmout se této mise, která se rozhodně za dovolenou považovat nedá. Tu moji jsem tedy odložil až na zimu. Snad mně záložní zdroje energie do té doby vydrží," věří šéf ministerstva pro místní rozvoj a kyjovský starosta František Lukl.

Také jeho hodonínská kolegyně Milana Grauová si musela delší volno odpustit poté, co koncem června rezignoval na post místostarosty její statutární zástupce Ladislav Ambrozek. „Někteří dovolenou vyřešili za mě a na delší dobu. Proto nikam nemohu. Dovolila jsem si ale takovou čtyřdenní hudební relaxaci na festivalu ve Vizovicích," svěřila se starostka. I když se jí líbí na Radějově, další odpočinek neplánuje. Delší poznávací zájezd stihla ještě v předchozím zaměstnání, na konci března. Tehdy navštívila Holandsko a Německo. „Země na mě působily velice čistě a upraveně. Na obou národech se mi také líbilo, že preferují domácí zboží a podporují své firmy. A mají pěkně rovnou dálnici," dodala s úsměvem Milana Grauová.

Smolný pes

Dovolenou kvůli práci na úřadu dlouho odkládal veselský starosta Miloš Kozumplík. „Nakonec jsem si řekl, že už musím jet. Příští týden tak vyrazím ke Kladsku. Tedy do oblasti, kde se nachází Babiččino údolí nebo Náchod. Byl jsem tam kdysi v mládí, nyní se tam podívám v klidu znova," přiblížil svůj výlet na sever šéf veselské samosprávy.

Mnohem jižněji vycestoval starosta čtvrtého největšího města okresu. Ten hned na začátku léta zamířil s rodinou na řecký ostrov Korfu. „Bylo tam moc horko, ještě větší než u nás. Proto příští rok naplánujeme dovolenou do nějaké chladnější lokality," řekl dubňanský starosta František Tříska. Dodal, že každý rok musí vybírat termín dovolené podle důležitých povinností na úřadě.

Podobně na tom byla první žena Strážnice Renata Smutná, která si dovolenou nahlašovala dlouho dopředu po domluvě s místostarostkou. „V létě je dovolená možná, protože je všechno volnější a je méně jednání. Nedovedu si představit, že bych si ji vzala jindy," je přesvědčená strážnická starostka. Ta si letos vybrala za prázdninový cíl Itálii. „Protože mám děti už odrostlé, jeli jsme s manželem sami. Poznávali jsme zemi a odpočívali u moře. V Itálii se mi moc líbí krajina i lidé. Navíc ve městech sbírám inspiraci do práce, například při opravě památek. Takže se všude rozhlížím a všechno si fotím," přiblížila své volné dny Renata Smutná.

To starosta Bzence si letošní prázdniny vůbec neužívá, spíše trpí. V červnu sice ještě navštívil Londýn, pak se mu ale smůla přilepila na šlapátka. „Při jízdě na kole mě potkal pes, takže jsem skončil v nemocnici. Ještě tři týdny budu nosit límec a pak mě čeká rehabilitace. Dovolenou jsem si tak vybíral místo nemocenské," představil své neradostné léto Pavel Čejka.

PETR TUREK
RADKA KŮŘILOVÁ