Letní prázdniny začínají většině dětí až prvního července. Žáci ze Základní školy Doktora Joklíka v Kyjově si ale užijí slunce, vody a volna o týden déle. Kvůli rekonstrukci školy jim totiž prázdniny začaly už 19. června.

„Před dvěma lety byl proveden energetický audit na škole a zjistilo se, že jsou zde velké ztráty, co se týká tepla. Zřizovatel k našemu prospěchu rozhodl, že budovu zateplí a vymění okna za plastová,“ uvedl ředitel kyjovské Základní a mateřské školy Doktora Joklíka Jiří Búřil. Školu tak čeká výměna tří set padesáti oken, zateplení celé budovy, nová fasáda a zateplení střechy. Vše je placené z operačního programu životního prostředí, a to v částce dvacet milionů korun.

Kdo si ale myslí, že se prázdniny prodlouží i pedagogům, plete se. Učitelé si místo lenošení u vody musí obléct pracovní oděv a pustit se do úklidu. „Kantoři končí o dva dny později než děti a nastoupí o pět dní dříve, vše si tedy odpracují. V projektu se totiž nepočítalo s úklidem, takže budeme uklízet vlastními silami,“ vysvětlila zástupkyně ředitele Miluše Habáňová.

Část rodičů i dětí z Kyjova má tak obavy z celoročních výsledků svých ratolestí za sebou. Na většinu dětí ale vysvědčení teprve čeká. Každým rokem se přitom najdou žáci i rodiče, kteří si nejsou jistí výsledkem a potřebují se o tom, jak reagovat nebo výsledek sdělit, s někým poradit. Právě proto rozšířila hodonínská Linka důvěry v den vysvědčení dobu, kdy si mohou rodiče i školáci zavolat o radu. V pátek šestadvacátého června a v úterý třicátého června mohou zájemci volat na číslo 518 341111 od 9.00 do 22.00.

„Tato praxe se osvědčila. V době od příchodu ze školy do návratu rodičů domů mohou děti a studenti najít podporu. Často se cítí nejistě, mají obavy z reakce rodičů, hledají pochopení a naštěstí jsou i takové, které se potřebují, a právem, pochlubit,“ řekla vedoucí linky Pavla Hanačíková. Zároveň ale doplnila, že není výjimkou, že se ozývají i rodiče, aby probrali své pocity a reakce. „Volávají i prarodiče, u kterých vnuci hledají podporu,“ doplnila Hanačíková. Podle ní je přitom pro rodiče důležité zachovat si chladnou hlavu a uvědomit si, že poslední den už nejde nic vyřešit.

„Pokud v poslední den udělám nějaký velký křik, nic to neřeší, a naopak se může vše pokazit. S dítětem se musí domluvit, že příště to bude trošku jinak, trošku lepší,“ popisuje Hanačíková.

LINKA DŮVĚRY
Mimo běžný provoz, tedy denně od 10.00 do 22.00 na telefonním čísle 518 34 11 11, bude Linka důvěry Hodonín v dny vydávání školního vysvědčení, tedy 26. a 30. června fungovat už od 9.00.