Úsekový radar se nově objevil například v Kyjově-Bohuslavicích. „Kvůli rychlosti se zde staly už dvě nehody na stejné křižovatce. Všichni to tady rozpálí, pod mostem už jedou víc než stovkou. Je to zrovna u hřiště, chodí tam děti," upozornil například Karel Souček.

Úsekový radar má dvě kamery. Jedna vyfotí auto na začátku úseku, druhá na jeho konci a systém poté vypočítá průměrnou rychlost. Změřené hodnoty zpracují strážníci kyjovské městské policie a posílají je pak dále na dořešení městskému úřadu.

Radar je zatím ve zkušebním provozu. „Už teď ale můžeme říci, že na měřeném úseku zaznamenáváme desítky případů poměrně výrazného překročení maximální povolené rychlosti," sdělila mluvčí kyjovské radnice Erika Benešová. Letos přibude ještě radar v boršovské ulici Ivana Javora.

V Kostelci v Moštěnské ulici jeden radar už několik týdnů stojí a druhý, v Moravanské ulici, by měla obec uvést do provozu v úterý. „Máme první odezvu obyvatel. Řidiči na radar reagují a zpomalují," řekla kostelecká starostka Vlasta Lochmanová. Radar jen ukazuje řidičům, jak rychle jedou.

Problémy s rychlou jízdou se objevily i loni v Blatnici pod Svatým Antonínkem. Při jízdě po čerstvě zrekonstruované Antonínské ulici se ručička tachometru často pohybovala u čísel, kde by při průjezdu obcí neměla co dělat. Ulice se táhne od začátku obce ve směru od Ostrožské Lhoty až ke křižovatce se silnicí od Uherského Ostrohu.

Po stížnostech a petici zastupitelé schválili pořízení radaru. Ten kromě toho, že řidičům ukazuje jejich aktuální rychlost, je při překročení limitu upozorní červeným nápisem. „Ptala jsem se některých obyvatel ulice a ti mi potvrdili, že většina řidičů se snaží zbrzdit," sdělila blatnická starostka Lenka Fojtíková.

Ve směru od Veselí nad Moravou nechala obec hlídkovat umělého policistu. Dvakrát jej však někdo ukradl. Poprvé se našel v místní vinici, napodruhé se po něm slehla zem. „Měl velký dopad, hlavně na cizí řidiče, ale stál skoro čtyři tisíce korun. Nemůžeme si dovolit něco takového kupovat každý měsíc," doplnila Fojtíková.

ROMAN DOLEJSKÝ
MAGDALÉNA KUNRTOVÁ