Už za několik dnů se nejenom na Hodonínsku otevřou volební místnosti, v nichž lidé budou rozhodovat o nové podobě radnic. Kandidáti se snaží na poslední chvíli voliče přetáhnout na svou stranu. Jak? Kromě kampaní také předvolební debatou. Ovšem ne každé město tuto možnost využije.

Ke společné diskusi před volbami se sešli lídři kandidátek v Kyjově. Názory si už popáté vyměnili pod taktovkou Radko Kubička, který působí v Českém rozhlase a věnuje se zejména událostem na domácí politické scéně. „V roce 1998 jsme pořádali první debatu a zájem ze strany voličů je pořád stejný. Většinou jsou návštěvníky spíše kandidáti, ale najdou se i obyčejní lidé," uvedl moderátor Radko Kubičko.

Ten si myslí, že debaty dávají lidem možnost vidět politiky z menších měst pohromadě. Internetový přenos, který Kyjovští používají, zajistí širší pokrytí.

Smyslem debat před volbami je představit jednotlivé lídry, kteří bez příprav reagují na moderátorem kladené otázky. Účast je dobrovolná. „Takovou rozpravu jsem zatím nenavštívila, ale při sledování televizních přenosů mě ovlivnit docela dokáží," přiznala například osmadvacetiletá Gabriela Mirošová z Rohatce.

Ve Veselí nad Moravou o veřejném vyměňování názorů zatím neuvažují. Každý lídr dělá svůj předvolební meeting.

V Hodoníně se k předvolební debatě letos schylovalo, jestli ale nakonec bude, jasné není. „Bohužel se nenašel nikdo, kdo by ji zorganizoval. Nejedná se o záležitost města, volebních stran ani propagaci. Pouze o konstruktivní debatu," vyjádřil iniciátor hodonínské diskuse a lídr TOP 09 Denis Tureček.

Místní by o ni zájem přitom měli. Na co by se kandidátů zeptali? Hodoňanka Jana Lupačová má jasno. „Třeba na to, co chtějí udělat s kriminalitou a hazardem, který se tady rozmáhá. Pokud někdo z rodiny hraje, je to velké neštěstí," řekla žena.

Jana Hlavinková by zase chtěla vědět, zda lídři plánují udělat něco pro důchodce.

Podle politologa z Masarykovy univerzity v Brně Miloše Gregora se většinou lidé politickými debatami na lokální úrovni ovlivnit nenechají. „Přibližně šedesát procent voličů je pevně přesvědčených v tom, koho zvolí. U zbytku je teoreticky možné jejich názor ještě změnit. Debaty mají ale větší vliv, pokud se odehrávají v celostátním důvěryhodném médiu než na internetu," nabídl svůj pohled Gregor.