Publiku a odborné porotě v čele s legendárním Janem Slabákem se představilo pět dechových hudeb reprezentujících základní umělecké školy z Veselí nad Moravou, Mikulova, Dolních Bojanovic, Ořechova a domácího Kyjova.

„Hodnocení provádíme objektivně a hodnotíme krásnou hudbu od nadšených mladých lidí, což je na tom to nejlepší. Líbí se mi všichni,“ řekl Deníku porotce František Jeřábek, který se zaměřil na intonaci, techniku projevu či celkový hudební projev.

Městská policie v okolí kyjovského autobusového nádraží.
Kyjov chce více strážníků, zájem ale opadl. Zkušenější odcházejí k policii

Soutěžní přehlídka se pořádá v tříletém cyklu. Kyjov ji hostil poprvé. „Vše bylo ale posunuté kvůli covidu, což se odrazilo i na účasti jen pěti dětských kapel. Dříve jich bývalo i dvanáct,“ podotkl skladatel, trumpetista, známý kantor a umělecký vedoucí několika dechových uskupení Miloslav Procházka, který je metodikem žesťových nástrojů pro okres Hodonín.

A právě ten měl v krajské přehlídce nejsilnější zastoupení. „Dechová hudba tady má velkou tradici, a to včetně Podluží. Na dnešní přehlídce jsem až překvapený, jak všichni hrají velice pěkně, ladí a mají i dobrý výběr skladeb. Je před námi dobrá budoucnost,“ sdělil oceňovaný pedagog a skladatel v oblasti dechové hudby.

Nejlepší postupují do ústředního kola, které se uskuteční do měsíce ve Veselí nad Moravou. „Bude tam opět velký boj muziky z celé republiky,“ dodal Procházka, kantor kyjovské Základní umělecké školy.

Mladá muzika Šardice na krajském kole soutěžní přehlídky dechových orchestrů v Kyjově.Mladá muzika Šardice na krajském kole soutěžní přehlídky dechových orchestrů v Kyjově.Zdroj: Deník/Petr Turek

Ta reprezentovaná Mladou muzikou Šardice zažila na domácí půdě velice příjemné žně. Patří jí totiž Zlaté pásmo, dále za umělecké vedení převzal ocenění Roman Kohoutek a za mimořádný umělecký výkon si vysloužili diplomy Vojtěch Vrba a Jaroslav Černý.