„S Frantou Uhrem se známe a je bezvadný. Stejně tak celá přehlídka, už jsme na ní potřetí. Jsou tady skvělé kapely i atmosféra," komentuje akci Marcela Němečková, která co chvíli nechybí ani na tanečním parketě. „S manželem nás od tance neodradí ani déšť. Na takové akce chodíme rádi a vždycky si je užijeme," doplňuje s úsměvem žena z Veselí nad Moravou.

Kvůli špatnému počasí však tančí jen minimum párů. Alespoň z počátku. Když přestává pršet a nástroje do rukou bere Túfaranka ze Šakvic, tančit míří více lidí.

Další posedávají, popíjí sklenici vína a poslouchají muziku. Ve třech stanech jsou nejen lidé z Petrova a okolí, ale také řada návštěvníků z Německa. Nebo třeba ze Zlína. „Jezdíme téměř pravidelně. Jsme ze Zlína, trochu jsme se zdrželi na cestě, ale začátek jsme téměř stihli. Oblíbená dechovka je Túfaranka, ale máme rádi i Mistříňanku, která tu dnes také vystoupí," shodují se manželé Pilkovi.

Právě jejich oblíbená Túfaranka, která přehlídku doprovází už potřetí, sobotní akci zakončuje. Kromě muzikantů ze Šakvic, se hudebních nástrojů chopila i Dechová hudba Základní umělecké školy ve Veselí nad Moravou, která celou přehlídku zahájila. Následuje je Fialenka z Lanžhota, Mladá muzika ze Šardic a Mistříňanka z Mistřína.

Ve chvíli, kdy se kapely střídají, mikrofon do rukou bere lidový vypravěč Franta Uher. Ten se mikrofonu na sobotní akci chopil už počtvrté a podle smíchu a potlesku diváků jde vidět, že volba je to dobrá. „Tady je to nádherný areál a má své kouzlo. Dobrou atmosféru tvoří i lidé, kteří sem dorazí, protože jde opravdu o fanoušky dobré dechovky a vůbec folkloru. No a samozřejmě jsou to i milovníci dobrého vína, a to všechno k tomuto kraji určité patří. Do Plží se vždycky rád vracím, jsou tu skvělí lidé," komentuje akci Uher, který v Petrově natáčel i několik televizních pořadů. „Vzpomínám například na natáčení s dechovou hudbou Moravanka. No u sklepů na nás čekali vinaři, takže než jsme s průvodem došli dolů, chvíli to trvalo. Víno udělalo své a večerní koncert jsme pak prožívali horko těžko," vzpomíná se smíchem lidový vypravěč.

Celkem se v petrovských Plžích baví na dvě stě padesát lidí. „Oproti minulým letům je to sice pokles, přesto jsem vzhledem k počasí spokojený s tím, jak se akce vydařila. V dalších letech budeme rozhodně pokračovat," hodnotí akci její pořadatel František Kotek.