Na pultu Hospůdky na Stovce se tísnilo více než sto lahví průzračné tekutiny. Na košt je darovali nejen místní pěstitelé, ale také ti z blízkého či širšího okolí – z Kostelce, Moravan, Skalky nebo Veselí nad Moravou, Moravského Písku či Bzence. „Je to netradiční košt, kde vítěze vybírají návštěvníci. Do archů si zapisují deset pálenek, které jim nejvíce chutnaly. My pak vybíráme tři ty, které dostanou nejvíce hlasů,“ vysvětlila provozovatelka podniku Petra Horňáková.

Hlasování bylo navíc anonymní, příchozí viděli pouze druh ovoce, číslo a ročník. Nejstarší pálenka – trnka – měla dokonce pětatřicet let. Dodala ji Alena Čapková ze Bzence.

Našla se ale i kořalka čerstvě vypálená. Nejvíce vzorků, tři trnky, meruňku a mirabelku, poskytl domácí František Hlavinka. „Všechny jsou dobré. Špatné nedělám,“ zasmál se pěstitel.

I s jeho úrodou letos otřásly mrazy. „Trnek jsem sklidil polovinu, takže zhruba tři metráky. Meruňky nemám žádné, všechny pomrzly,“ přiblížil.

Veřejnou ochutnávku destilátů ve své obci velmi vítá. „Vinař nejsem, takže doufám, že se to tady uchytí,“ řekl Hlavinka.

V kulturním programu se představil v tanečně-divadelních vstupech folklorní soubor Motovidlo z Kyjova se svou doprovodnou cimbálkou. Jde o čistě dívčí taneční složku, která funguje pod Folklorním sdružením Kyjov. „Všechno jsou to odrostlé děti Dětského národopisného souboru Kyjovánek, které chtějí tancovat a baví je to. Představujeme tedy trochu jiný folklor, holky jsou živé a dravé, čemuž se v tanečních číslech přizpůsobujeme. Chceme, aby se vyblbly, zabavily a něco si zatancovaly,“ uvedla vedoucí uskupení Adéla Klingelová.

Obsazení tvoří osm členek ve věku od šestnácti do čtyřiadvaceti let. Zatím fungují dva roky, ale například na posledním Soutěžním festivalu folklorních souborů v Dambořicích získaly cenu za nejlepší taneční výkon. „Do budoucna se určitě nebráníme tomu, že se rozšíříme. Ovšem ráda bych, aby myšlenka ryze dívčího seskupení zůstala,“ dodala vedoucí.

Horňáková má Hospůdku na Stovce teprve od ledna, za tu dobu ale uspořádala řadu více či méně navštěvovaných akcí. „Velmi úspěšný byl například zářijový košt piva. Také červnová Svatojánská noc, kdy přišlo na tři sta padesát lidí, z toho sto dvacet dětí. Příští rok tuto akci chceme určitě zopakovat,“ přiblížila provozovatelka.

Další záměr je benefiční a týká se školky v Moravanech. „Nemá venkovní hřiště, kde by si děti mohly hrát. Chceme proto pro ně uspořádat koncert, na kterém bychom vybrali peníze alespoň na pískoviště nebo skluzavku,“ nastínila Horňáková.