I na hodonínskou nemocnici doléhá rekreační období dárců. „Doposud jsme zhruba vycházeli. Na příští týden si ale už dárce podle skupin jmenovitě zveme, skladba pacientů totiž znamenala větší výdej. Nyní je trochu vyšší potřeba krve," potvrdila vedoucí hodonínského pracoviště hematologie a transfuzní služby Hana Hájková s tím, že největší zájem je o 0 a A skupiny.

Zároveň upozornila, že léto má specifika i ohledně výskytu některých rizikových faktorů, jako jsou například klíšťata. „Od jara, kdy začíná jejich sezona, se stává, že kvůli nim musíme některé zájemce odmítnout. Musí se dodržet měsíční interval od přisátí klíštěte, teprve pak můžeme potvrdit, že nedošlo k infekci dárce. Ten k nám může znovu přijít," přiblížila Hájková.

Dalším možným nebezpečím je návštěva exotické země. „Nejde jen o malarické oblasti, ale také třeba Egypt. I tam by se totiž mohla objevit některá z cestovatelských infekcí. Takže i u dárců, kteří se vracejí z těchto oblastí, se dodržuje určitý interval, kdy nemohou darovat," upozornila vedoucí hodonínské transfuzní stanice s tím, že záleží na konkrétní navštívené zemi.

Velkým zdrojem krve bývají pro nemocnice kolektivní akce členů různých spolků. Ty se ale konají také většinou právě mimo léto. Například s Mužským sborem z Vacenovic chodívají dobrovolníci do Kyjova darovávat koncem března. Hodonínu zase jezdí pomáhat ratíškovičtí junáci. „Darováváme dvakrát ročně už více než deset let, v dubnu a říjnu, kdy se sejde dobrá partie. Při posledních odběrech nás bylo mezi deseti až patnácti," uvedl Radim Šťastný 
z Ratíškovic.

Také tradiční dárci volí jiné termíny než letní. „Vím, že ti, co chtějí darovat čtyřikrát ročně, kvůli Vánocům vynechávají červenec i srpen," doplnil Zdeněk Novotný, který svůj jednadevadesátý odběr absolvoval letos v červnu.