Prodávala ho na Dobročinné aukci moravských vín v hotelu Marriott v Praze, a získala tak peníze na svou dobročinnou činnost. „Vinaři jsou naši první dárci. Vína od nich jsme takto dražili už třetím rokem. Vůbec nejvíc vynesla letos lahev archivního Modrého Portugalu z roku 1969 od vinaře roku Josefa Valihracha z Krumvíře,“ řekla zakladatelka a předsedkyně Jihomoravské komunitní nadace Zlata Maděřičová.

Aukce podle ní vynesla celkově 560 tisíc korun. Část získal její spolupořadatel Nadace VIA, část si komunitní nadace nechá na další aktivity a 160 tisíc chce rozdělit v rámci grantového řízení, které vyhlásila ve čtvrtek v Moravské Nové Vsi. Název grantového řízení je stejný jako loni – Poznej svoji komunitu, a podle Maděřičové z něho vyplývá i široké zaměření projektů, které do ní mohou žadatelé přihlásit.

O peníze přitom může zažádat obec, která má méně než 1000 obyvatel, nezisková organizace, ale i neformální skupina lidí nebo jednotlivci. „Zaměřujeme se na podporu aktivních lidí a loni získaly naše granty skutečně i tři fyzické osoby,“ doplnila Maděřičová.

Úspěšné bylo ale také například hodonínské Centrum pro rodinu, které se přihlásilo s projektem Jak se žije rodinám v Hodoníně, a také díky těmto penězům pak zorganizovalo stejnojmennou akci. Úspěšní žadatelé dostanou i letos po dvaceti tisících korunách.

Zároveň to předpokládá, že si o peníze řeknou i jinde. „Projekty je nutné realizovat na území Hodonínska a Břeclavska. Předpokládáme, že nás žadatelé přesvědčí o znalosti místního prostředí,“ dodala Maděřičová.

Uzávěrka grantového řízení je 31. března. V lednu však nadace uspořádá pro zájemce seminář, na kterém jim prozradí, jak s žádostí uspět.