Poprvé opravovala zlínská stavební firma terasu hodonínské radnice před deseti lety. Už během pětileté záruky musela dvakrát přijet kvůli reklamaci. Teď je přesto potřeba udělat na terase kompletně novou izolaci. Stát to bude více než půl milionu korun a práce provede úplně stejná firma: Manag.

Proč získala zakázku na opravu terasy v roce 2010 stejná firma jako před deseti lety, se na posledním zasedání zastupitelstva ptal její člen Jiří Pěnčík (KSČM).

„Problémy se zatékáním se objevily už během záruky. Ale nic se s tímto problémem nedělalo, i když byly tyto závady nahlášeny. Zaráží mě, že opravu město zadalo té samé firmě, která měla závady opravit během záruky,“ nechápal Pěnčík. Požádal proto starostu a městskou radu o prošetření situace týkající se opravy radniční restaurace a letní terasy.

Podle vyjádření místostarosty města Igora Taptiče získala zlínská firma Manag zakázku i v roce 2010 ještě za bývalého vedení, protože předložila nejvýhodnější nabídku. Nyní izolaci terasy dokončuje. „Nechal jsem se informovat odborem investic a údržby a zjistil jsem, že výběr nejvýhodnější nabídky od této firmy schválila městská rada. Následně vedení města uzavřelo s touto firmou smlouvu se zárukou ve výši sto dvaceti měsíců na vodní izolaci,“ informoval Taptič.

Ten také uvedl, že závady reklamované po prvním vybudování izolace, byly jen drobnosti. To ovšem nezabránilo tomu, aby muselo město v roce 2008 nárokovat další peníze na opravu radniční terasy, protože přes ni zatékalo. Radnice proto vyhlásila v roce 2010 výběrové řízení na celkovou výměnu izolace proti vodě v rozsahu kavárny a celé terasy.

Z terasy bazén

Stavbyvedoucí firmy Manag Antonín Suchý pro Hodonínský deník Rovnost uvedl, že zatékání do objektu nebylo způsobeno špatně odvedenou prací. „Na terase se nachází spustě, a ty se nečistily. Kvůli tomu došlo k vytopení. Takže z terasy vznikl bazén. Potom projektant navrhl bezpečnostní přepady, které se dovrtávaly,“ zavzpomínal Suchý.

Jak podotkl, o všechno se musí člověk starat. „V tomto případě také nebylo domyšleno, že terasou poteče takové množství vody, které odtoky nebudou schopné pobrat,“ vysvětlil ještě Suchý.

Komplikace s vodou tak musela řešit i restaurace sídlící v budově radnice. „Voda nám zatékala do skladů. Přímo do restaurace ne. Byla to normální porucha,“ řekl provozovatel restaurace Milan Buštík.

První etapu opravy letní terasy dokončila firma Manag v roce 2002, a to v době rekonstrukce celé historické budovy radnice, v které sídlí část hodonínského městského úřadu, starosta a oba místostarostové. Historie budovy na Masarykově náměstí sahá až do počátku dvacátého století. Projektoval ji architekt Arnošt Gotthilf. Dělníci dokončili práci na radnici ve stylu norimberské secese v roce 1904, kdy byla budova slavnostně otevřena.