Jak vzpomínková terapie funguje? V podstatě se jedná o vytažení informací z podvědomí, a to nejen ze současného života, ale i z těch minulých. „Z mého úhlu pohledu jde o návrat k sobě. Tím, jak jsme se nechali zmastit veškerými výdobytky společnosti, přestali jsme plně vnímat sebe a přírodu. Výsledkem je to, že si pak ani nedokážeme vybrat správného partnera, který nám voní, neumíme poslechnout svou intuici a jsme plní strachu,“ říká Keňová.

S prací s lidskou myslí se poprvé setkala na začátku roku 2013. Tou dobou pobývala několik let v Praze, kde má svou praxi Dana Fialová, která se věnuje psychologii nebo práci s energií. A právě ta je autorkou vzpomínkové terapie.

Ilustrační foto.
Starší lidé se v Břeclavi vrátí v čase. Vzpomínková terapie pomůže proti demenci

Keňová poukazuje na to, že stejný způsob využívají vlastně i zvířata. „Kde se ptáci dozvědí, že mají letět v zimě na jih, aby tu neumrzli? Kde se opice naučily, že tato bylina je léčivá a pomůže jim? Nemají školy, oficiálně si to nijak nepředávají. Prostě to vědí. My taky vlastně všechno prostě víme,“ vyzdvihuje důležitost lidského podvědomí.

Principem vzpomínkové terapie je naslouchat svým instinktům. „Jde o to, dostat se k sobě a poslechnout se. Já v celém procesu hraji jen roli průvodce a rádce,“ odkrývá terapeutka průběh sezení.

Ilustrační foto.
Absolutní šampion. Znovínský Rýnský ryzlink ovládl výstavu v Izraeli

Aby si člověk poradil v dalším vývoji sám, přitom podle ní stačí někomu jen jedno sezení. Jiný má víc trápení, a tak jsou i tací, které Keňová vídá častěji.

„Jde o to, že terapie otevře nový pohled na věc, a je na každém, jestli se poslechne a začne se jím řídit, nebo najede opět do svého starého modelu a nic nezmění. Zatím jsem ale ještě ani jednou nezažila, že by to toho člověka neposunulo vůbec nikam. Spíš naopak. Většinou se dotyčný hned po terapii cítí dobře. Takže za sebe můžu říct, že terapie pomáhá,“ vzkazuje Keňová.

ZUZANA ČERNÁ

Ilustrační foto
Lyžování na jižní Moravě? Areály bez zasněžování mizí