Obec nyní čeká na právoplatné rozhodnutí o úpravě dopravního značení a provozu v ulicích kvůli stavbě. „Poté, co dostaneme stavební povolení, budeme moci vyhlásit výběrové řízení na zhotovitele," uvedla starostka Hana Habartová (ČSSD). Doufá, že povolení by mohlo být do dvou měsíců. Oficiální datum, kdy výstavba začne, ale není jasné.

Na projektu obec intenzivně pracuje už od minulého volebního období. Za tu dobu například energetici přeložili sítě, které místem vedly. „Z obecního rozpočtu jsme investovali do přeložky a projektové dokumentace jeden milion tři sta tisíc korun," prozradila Habartová.

Také se změnil způsob krytí nákladů, které předběžně dosahují dvaceti milionů. Když projekt odstartoval, počítalo se s využitím dotací. Jenže to teď není možné. „Nyní ale nejsou vypsané žádné dotační tituly, z nichž bychom mohli čerpat. To se však může v příštím nebo po příštím roce změnit," myslí si zastupitel Zdeněk Tošovský (Moravané).

I přesto Moravskopísečtí v záměru pokračují. „Usilovně hledáme jiné možnosti. V této chvíli uvažujeme, že vše zaplatíme z prostředků města doplněných úvěrem. Případně si pomůžeme účelovou dotací ze státního rozpočtu," vypověděla Habartová.

Střed obce čeká zásadní proměna. Přestavba hlavně vyřeší dopravní situaci kolem základní a mateřské školy. „Kvůli bezpečnosti dětí změnu velmi vítám. Teď když totiž chtějí vejít hlavním vchodem, musejí jít po silnici, kde třeba chybí chodník. To může být nebezpečné," uvedla ředitelka školy Ivana Uhlíková.

Na náměstí také organizovaně zaparkuje více než čtyřicet aut. Kromě toho je zkrášlí lavičky, vodní fontána, chodníky a přibude i hodně stromů a keřů. „Chodníky spojí parkoviště s budovou školy, zdravotnickým střediskem a pivnicí. V parku povedou tak jako doposud," upřesnila starostka. Ta si od přestavby slibuje, že se náměstí stane zónou odpočinku a místem setkávání lidí. Souhlasí s ní i zastupitel Tošovský. „Prostranství je už několik desítek let nevyužité a nepěkné, hyzdí střed obce," dodal. Úprava provozu, která je k výstavbě nutná, se dotkne ulic Nádražní, Sokolovská, Nová, Konzumní, Mírová a Zahradní.

HANA NENIČKOVÁ
ROMAN DOLEJSKÝ