Letos se jim podařilo dopadnout už třetího, který ze Slovenska převážel Modafen, Nurofen nebo Paralen plus, tedy léky obsahující pseudoefedrin. Ten výrobci narkotik využívají k výrobě pervitinu.

O posledníM případu informoval včera hodonínský policejní mluvčí Petr Zámečník. Členové toxitýmu měli podle něj natolik přesné informace, že si mohli na převozce počíhat. „Věděli jsme o autě, které bude zboží převážet. Dopravní policisté dostali za úkol vůz na vhodném místě zastavit a zkontrolovat, což se jim povedlo. Uvnitř objevili kromě šestadvacetiletého muže a o dva roky mladší ženy také více než šest set tablet s obsahem pseudoefedrinu, určených pro výrobu pervitinu," sdělil mluvčí s tím, že dvojice se sice snažila léky schovat v autě i kapsách. To bylo ale zbytečné. Kriminalisté pár obvinili z trestného činu nedovolená výroba a jiné nakládání s omamnými a psychotropními látkami, za který mohou skončit až na pět let za mřížemi.

Slovenský nákup

V Česku musí lidé už pět let předkládat při koupi léků obsahujících pseudoefedrin občanku. Jejich prodej je navíc početně omezený. Některé lékárny opatření ještě zpřísnily. Například Dr. Max v hodonínské Konečné ulici má tyto medikamenty k dostání pouze v chřipkové sezoně. „Navíc je objednáváme pouze těm pacientům, které už roky známe. Přece jen už za tu dobu poznáme, komu je můžeme objednat a kdo je nějakým způsobem podezřelý," uvedla laborantka Vanda Stránská.

Stát chtěl opatřením zamezit zneužívání léků k výrobě nelegálních drog. Jejich výrobci proto začali po čase jezdit na Slovensko. I tam ale brzy narazili. Od prvního prosince 2010 tam může lékárník vydat jen tolik léků a pouze v takovém balení, jaké je potřeba na jeden léčený cyklus. Tedy jedno balení. „Samozřejmě to u nás zkouší. Chodí po třech čtyřech, každý dostane jedno balení a jsou vybavení," svěřila se Daniela Čavojská, která pracuje v lékárně Thea v Holíči na Slovensku.

Podle policejního mluvčího však není tato finta jedinou možností, jak se k látce dostat. „Nevíme, jak mají nákup ošetřený, ale ze zkušenosti víme, že jedinec může koupit v lékárně na Slovensku i větší množství léků," uvedl Zámečník.

Stále častěji narážejí policisté na drogy i za volantem. Letos přistihli na jižní Moravě o téměř čtyřicet procent více řidičů pod vlivem drog než ve stejném období loňského roku. Podle jihomoravského koordinátora BESIPu Pavla Čížka jsou drogy a alkohol při řízení dlouhodobým problémem. Řidičům nejčastěji kolují v těle látky související s užitím marihuany nebo pervitinu. „Jsou to nejlevnější a nejdostupnější drogy," vysvětlil Čížek.