A nejspíš natrvalo. Prevenci zdraví v podání Zdravotního ústavu totiž v Hodoníně odzvoní. Stát nemá na jeho provoz peníze. Hodonínské dislokované pracoviště tak k 1. dubnu zanikne.

„Zrušení pobočky v Hodoníně je podle mě velká škoda. V minulosti jsme totiž měli řadu smysluplných a úspěšných projektů,“ je přesvědčena jedna ze dvou pracovnic hodonínské pobočky zabývající se prevencí zdraví Petra Nekvapilová.

Jedním z vysoce hodnocených projektů byl podle ní preventivní program týkající se nádorového onemocnění prsu, také karcinomu tlustého střeva a plic, redukční kurzy pro děti, přednášky ve školách na téma kouření, či školení pedagogů.

„Další náplní naší osvětové činnosti u veřejnosti byla také prevence pohlavních chorob, jako je HIV, AIDS, syfilis, či ostatní přenosné choroby,“ vyjmenovala dále Nekvapilová.

Jak také uvedla, Zdravotní ústav spolupracoval v rámci projektu Zdravé město na různých kampaních pořádaných Městem Hodonín.

„Každoročně to byl Světový den bez tabáku, Dny zdraví, Národní dny bez úrazu, nebo třeba akce Zdravé léto 2009 na koupališti,“ zavzpomínala pracovnice rušící se pobočky. U veřejnosti se podle Nekvapilové setkávaly preventivní akce, a to i ty terénní, s poměrně slušným ohlasem.

„S tím se setkala také letáková kampaň Nedávejte šanci rakovině na téma preventivních prohlídek. Letáky i plakáty jsme distribuovali po celé republice,“ zhodnotila.

Rušení pobočky Zdravotního ústavu v Hodoníně potvrdila také vedoucí dislokovaných pracovišť Věra Kerndlová ze Státního zdravotního ústavu v Praze.

„Důvodem je restrukturalizace. Jinými slovy ale Státní zdravotní ústav už nemá peníze na udržování některých pracovišť,“ vysvětlila Kerndlová.

I když je v České republice řada zavedených a dobře zaškolených pracovníků prevence zdraví, interaktivní programy ředitelům škol a učitelům už tak někteří z nich nabízet od 1. dubna nebudou.

„Dvakrát jsme naše zrušení ustáli,“ posteskla si Nekvapilová. Osobní kontakt s klientem ale podle ní nenahradí televize, rádio, ani internet.